Akaryakıt

TABGİS, Nureddin Nebati ile görüştü

AA

TABGİS Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar ve Başkan Vekili Murat Bilgin,  Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati’ye bugün hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak sektörel sorunları görüştüler.

Görüşmede, sektörde vergi kaçakçılığına neden olan konular ele alındı. TABGİS tarafından, otogaz dahil olmak üzere maliyetin altında sürekli olarak yapılan indirimlerin incelenmesi gerektiği belirtilerek, bu konudaki denetimlerin özellikle gece denetimlerinin daha etkin ve sık olarak gerçekleştirilmesi talebinde bulunuldu.

Ayrıca, akaryakıt ürünlerinin faturalandırılmasının hizmetin ifasıyla aynı anda olacak şekilde yapılması gerektiği ve buna ilişkin daha önce TABGİS tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na sunulan görüşler çerçevesinde düzenleme yapılması da önerildi.

Ürünler Arasında Vergi Dengelemesi Yapılmalıdır

TABGİS tarafından uzun yıllardır Gelir İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere ilgili Kurumlara raporlanan otogaz, benzin ve motorin ürünleri arasında vergi dengelemesi suretiyle bir düzenleme yapılmasının,  akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının düşürülmesi ve vergi kaçağının önlenmesinde kritik bir öneme sahip olduğu Nureddin Nebati’ye aktarılarak, tüm konularla ilgili bir raporun kendilerine yeniden sunulacağı ifade edildi.

Yeni Nesil Yazarkasalar İçin Bayilere Vergi Teşviki Uygulanmalı

Pompa yazarkasalarının yeni nesil yazarkasalarla değiştirilmesiyle ilgili olarak, sektör temsilcilerinin ilgili süreçlere dahil edilmeleri ve ortak bir komisyon oluşturulması gerektiği belirtilirken, uygulamanın hayata geçirilmesinin yüksek maliyetli olacağı ancak devlet hazinesinin bundan olumlu yönde etkilenecek olması sebebiyle böyle bir maliyet altına girecek bayilere vergi indirimi şeklinde teşvik sağlanması yönünde talepte bulunuldu.

Diğer yandan, sektördeki her türlü kaçakçılığın önlenmesi için yürürlükte olan otomasyon ve yazarkasa gibi teknolojik donanımların temin edildiği ve bunların  montaj – servis hizmetlerinin alındığı  tedarikçi firmaların yükümlülük altına girmeleri için mutlaka akredite edilmeleri gerektiği de vurgulandı.

Dağıtıcı Lisansının Yolu Maliye Bakanlığı’ndan Geçmeli

Akaryakıt sektöründe faaliyet gösterecek Dağıtıcı Lisansı sahiplerinin finansal yeterliliklerinin lisans öncesinde Maliye Bakanlığı tarafından incelenmesi ve alınacak yazılı raporla EPDK’ya başvuruda bulunulmasının sektörün kurumsal yapısının korunması açısından önemli olduğu belirtilerek, TABGİS’in bu yöndeki düzenleme talebi de iletildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 11:27 16 Ocak 2019