Akaryakıt

TABGİS de süre uzatımı talebinde bulundu

AA

TABGİS, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün TMFB ile ilgili kararının ardından bayilere tanınan sürenin uzatılması için talepte bulundu.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), geçtiğimiz günlerde Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından alınan Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) bulunmayan araçların 15 Eylül’den itibaren doluma alınmamasına yönelik karar üzerine süre uzatımı talebinde bulundu.

TABGİS’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün aldığı karar hatırlatılarak belge alım işlemlerini henüz tamamlayamayan bayilerden gelen talepler üzerine böyle bir talepte bulunulduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz gün de Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından aynı gerekçeyle süre uzatımı talebi yapılmıştı.

Öte yandan EPGİS’ten yapılan açıklamada Genel Müdürlüğün sendikaya konuyla ilgili bildirimde bulunduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

“Taşıma yetki belgesine sahip olup TMFB’sinde taşımacı ibaresi olmayan işletmelere Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlemesine ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge’ye göre 31.12.2019 tarihine kadar TMFB’lerini güncellemeleri gerekmekte ve bu bağlamda belgelerine “Taşımacı” ibaresini eklemesi zorunludur.Bu durumdaki işletmelerin araçlarına 31.12.2019 tarihinden sonra dolum yapılmayacaktır.

-Taşıma yetki belgesine sahip olup TMFB’si olmayan taşımacıların Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlemesine ilişkin usul ve Esaslar Hakkında yönergenin yayınlandığı tarih itibariyle faaliyet belgesi alması zorunlu kılınmıştır. Bu durumdaki taşımacıların araçlarına 15.10.2019 tarihinden sonra dolum yapılmayacaktır.

Üyelerimizin buna göre hazırlık yapmaları menfaatleri icabıdır.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #, #
Son güncelleme: 18:05 13 Eylül 2019