Akaryakıt

STAR Rafineri 10 milyon ton ham petrolü işlemek için gün sayıyor

AA

SOCAR’ın 2008 yılında Petkim’i satın alarak başladığı Türkiye’deki yatırımları art arda faaliyete geçiyor. 6.3 milyar dolarlık yatırım değeriyle 2018’in üçüncü çeyreğinde üretime başlayacak STAR Rafineri’nin Genel Müdürü Mesut İlter, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi olan rafinerinin, cari açığın düşürülmesine katkıda bulunacağını söyledi.

SOCAR, enerji sektöründe Türkiye’yi ileriye taşıyacak yatırımlarına devam ediyor. Rafineri – Petrokimya – Enerji – Lojistik – Dağıtım – Depolama entegrasyonuyla Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi olmayı hedefleyen SOCAR Türkiye’nin iştiraki STAR Rafineri, bu yıl faaliyete başlıyor. STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, İzmir Aliağa’da 6.3 milyar dolarlık yatırımla kurulan tesisin, yıllık 10 milyon tonluk ham petrol işleme kapasitesinin olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin global enerji piyasasında rekabet gücü artacak”

Rafinerinin faaliyete geçmesinin ardından Petkim’in ihtiyacı olan naftanın tamamına yakınının STAR Rafineri’den sağlanacağını dile getiren STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, “Böylece Petkim aynı kalitedeki ürünü navlun maliyeti olmadan alabilecek. Bu da Petkim’in verimliliğini artıracak” dedi. Proje inşaatının en yoğun döneminde 19 bin 500 kişinin çalıştığı STAR Rafineri’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük rafineri projelerinden biri olduğunu kaydeden İlter, 2018 yılı başından itibaren devreye alma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Ağustos başında ilk ham petrol kargosunun geleceğinin de altını çizen İlter, şunları söyledi: “Hedefimiz, STAR Rafineri’yi en kısa zamanda ve güvenli bir şekilde tamamlayarak faaliyete geçmesini sağlamak ve Türkiye ekonomisine değer katmak. İlk enerjilendirmeyi yaptığımız Ağustos 2017’den bu güne büyük bir azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Artık üretimden önceki son aşamadayız. Türk ekonomisine ciddi katkı sağlayacak üretim operasyonlarına ilk ham petrolün akışıyla başlamış olacağız. İstihdama ve arz güvenliğine büyük katkı sağlayacak STAR Rafineri ile Türkiye’nin global enerji piyasasında rekabet gücü de artacak.”

‘Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu ürünler artık Aliağa’da üretilecek’

STAR Rafineri’nin Türkiye’de özel sektör tarafından tek noktaya yapılan en büyük doğrudan yatırım olduğunun altını çizen STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, rafinerinin üretime başlamasıyla birlikte Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu nafta, dizel, LPG, jet yakıtı gibi ürünlerin Aliağa’da üretileceğini ifade etti. Ekim ayında devreye alınması planlanan STAR Rafineri tasarlanırken Türkiye’nin gelecekteki petrol ürünleri ihtiyacına ilişkin projeksiyonların göz önüne alındığını ifade eden İlter, böylece ülkedeki hammadde arz güvenliğine katkı sağlanacağını, akaryakıt ürünlerinde ve petrokimya sektöründe ithalatın azaltılabileceğini söyledi. İlter, şöyle devam etti: “Türk akaryakıt pazarında yıllık ortalama yüzde 4 büyüme gerçekleşiyor. Tek başına dizele baktığımızda buradaki büyümenin yüzde 7 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Rafineri devreye girdiğinde, yıllık 5 milyon ton dizel, 1.6 milyon ton jet yakıtı, 1.6 milyon ton nafta, 700 bin ton petrokok, 500 bin ton reformat, 400 bin ton karışık ksilen, 300 bin ton LPG ve 160 bin ton kükürt üreteceğiz. Türkiye’nin ağırlıklı olarak ithal ettiği ürünler için bizim öncelikli pazarımız iç piyasa olacak. Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına her yıl 1.5 milyar dolarlık katkıda bulunacağız.”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir