Akaryakıt

Shell&Turcas kadın çalışanlarla güçleniyor

AA

Shell&Turcas, Türkiye çapında kadın istihdamını güçlendirmek ve çalışma hayatında fırsat eşitliğine destek olmak amacıyla başlattığı “Shell’de Kadın Enerjisi” projesine Anadolu’da hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında İzmir’de 7, Kayseri’de ise 10 kadın iş hayatına katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı himayelerinde, İŞKUR iş birliği ile yürütülen “Shell’de Kadın Enerjisi” projesi güçlenerek devam ediyor. Proje kapsamında şu ana kadar göreve başlayan yüzlerce kadın çalışanların arasına, İzmir Karşıyaka’da bulunan Shell akaryakıt istasyonundan 7, Kayseri’den 10 kişi daha katıldı.

EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYAN ADAYLAR İŞ BAŞI YAPIYOR

Proje, Shell&Turcas’ın faaliyet gösterdiği tüm illerde yürütülüyor. Adayların işe alım süreçleri İŞKUR iş ve meslek danışmanları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İŞKUR’a yapılan başvurulardan sonra işe kabul edilen adaylara, alanında deneyimli Shell eğitim ekipleri tarafından eğitim veriliyor. Sınıf ve işbaşı eğitimlerini tamamlayan adaylar işbaşı yapıyor. Kadınlara istasyon yöneticisi, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, temizlik görevlisi, muhasebe elemanı ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı veren proje ile 5 yılda 5 bin kadına iş sağlanması hedefleniyor.

PROJE KAPSAMINDA İŞE BAŞLAYAN KADINLARIN GÖRÜŞLERİ: ‘DİNAMİK BİR SEKTÖRDE ÇALIŞMAYI SEVİYORUM’

Gülşen Pınar: Hareketli ve dinamik bir sektörde çalışmayı seviyorum, kadınlar her mesleği başarabilir.

‘KENDİMİ ŞANSLI HİSSEDİYORUM’

Tuğba Banaz: Müşteri kitlesi ve marka olarak kaliteli, güçlü bir firmada çalıştığım için kendimi şanslı hissediyorum.

‘GÜVENİLİR BİR FİRMADA ÇALIŞMAK BENİ MUTLU EDİYOR’

Menekşe Çoğal: Kadınlara değer veren, güvenilir bir firmada çalışmak beni mutlu ediyor.

‘ÇALIŞANLARA DEĞER VERİYORLAR’

Sena Sude Yılmaz: Çalışanlara değer veriyorlar ve sahip çıkıyorlar, bu nedenle Shell’de görev yapmaktan çok memnunum.

‘SHELL’DE ÇALIŞMAYI BÜYÜK BİR İÇTENLİKLE TAVSİYE EDİYORUM’

Valide Keleş: İş arıyordum, bu süreçte İŞKUR’a başvuru yaptım. İş ve Meslek Danışmanları Shell’de bir iş imkanı olduğunu söylediler. ‘Neden olmasın, denemek isterim’ dedim ve Shell ile iş hayatına başladım. Şu an artık bir işim var, kendi ayaklarım üstünde durmayı başardım. Bütün kadınlara Shell’de çalışmayı büyük bir içtenlikle tavsiye ediyorum.

‘SHELL’DE ÇALIŞMAK BAKIŞ AÇIMI DEĞİŞTİRDİ’

Zekiye Dirildir: Daha önce akaryakıt istasyonlarında kadın ön saha satış elemanı görmemiştim. Bilgilendirme toplantısına katıldım, görüşleri dinledim ve yapabileceğime inandım. Şu an Shell’de ön saha satış elemanı olarak çalışıyorum ve işimden çok memnunum. Shell’de çalışmak bakış açımı değiştirdi. Bir kadın olarak istedikten sonra zor diye düşünülen meslekleri de yapabiliriz.

‘KADINLARIN BU SEKTÖRDE BAŞARI GÖSTERECEĞİNE İNANDIM’

Ümmihani Hurç: Shell’de çalışmayı çok istedim, işi çok beğendim ancak ilk başta zor olacağını düşündüm. İşe başladıktan sonra ise kesinlikle kadınların da bu sektörde başarı göstereceğine inandım, Shell’de çalışmanın bir ayrıcalık olduğunu anladım. Gerek işim, gerek çalışma arkadaşlarım ve imkanlar çok güzel. Kadın istihdamını destekledikleri için projede emeği geçen herkese çok teşekkürler.

‘ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZLA BİR AİLE GİBİYİZ’

Buket Topçu: Shell’de işbaşı yapmam İŞKUR aracılığı ile oldu. İŞKUR Meslek Danışmanları Shell’deki iş imkanı olduğunu söylediklerinde, kararsız kalmıştım. Ancak Shell’de işe başladığım için çok memnunum. Eğitim sürecinde çalışma arkadaşlarım bana çok destek oldu. İşe alışma sürecim çok güzel ve kolaydı. İstasyondaki çalışma arkadaşlarımızla bir aile gibiyiz. Çalışma saatlerimiz uygun, iznimiz düzenli bu nedenle ailemle de ilgilenebiliyorum. Kısacası Shell’de işe başladıktan sonra hayatım düzene girdi.

‘YAPABİLECEĞİME İNANDIM’

Nazan Kanberoğlu: İŞKUR yöneticilerinin tavsiyesi üzerine Shell ile tanışma fırsatı buldum. Önce tereddüt ettim. Yapamayacağımı düşündüm. Ancak eğitime başladığımda, bu işi layıkıyla yapabileceğimi gördüm. Kadınlar için nezih ve etik bir çalışma ortamı olduğunu gördüm.

‘KADINLAR HER MESLEĞİ BAŞARIR’

Proje kapsamında Shell istasyonlarında iş hayatına atılan kadın çalışanlar, kendilerine böyle bir fırsat sunulduğu için son derece şanslı ve mutlu olduklarını ifade ettiler. Karşıyaka ve Kayseri’deki İstasyonlarda işe başlayan kadın çalışanlar arasında bulunan Ayşegül Terlemez, Gizem Ergene, Gülşen Pınar, Menekşe Çoğal, Sena Sude Yılmaz, Tuba Çivi, Valide Keleş, Zekiye Dirildir, Ümmihani Hurç, Buket Topçu, Nazan Kanberoğlu, Gülcan Yücel ve Tuğba Banaz ilk iş günlerinin çok heyecanlı ve eğitimle geçtiğini ifade ettiler. Yeni görevlerine başlarken de “Kadınlar her mesleği başarır” mesajı verdiler.

BAŞVURU SÜRECİ

Proje Shell&Turcas’ın istasyonunun bulunduğu tüm illerde yürütülüyor. Başvurular Shell&Turcas istasyonları, İŞKUR Hizmet Merkezleri ve Kariyer.net üzerinden yapılıyor. Başvuru sonrasında işe kabul edilen adaylar, deneyimli Shell eğitim ekipleri tarafından eğitiliyor. Sınıf ve iş başı eğitimlerini tamamlayan adaylar görevlerine
başlıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 9:39 8 Ağustos 2018