Akaryakıt

Enerjisini güneşten alan istasyon sayısı 3’e çıktı

AA

Shell & Turcas, Ankara Küçükesat Shell istasyonundan sonra Ankara OSB ve Güzelyalı İzmir Shell istasyonlarını da elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyonlara dönüştürdü. Shell & Turcas böylece ülke çapında elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyon sayısını 3’e çıkardı.

Shell & Turcas, karbon ayak izini azaltacak çevreci yatırımlarına devam ediyor. Şirket, Ankara Küçükesat istasyonundan sonra, biri İzmir, biri de Ankara olmak üzere iki istasyonunu daha elektriğini güneş enerjisinden sağlayacak şekilde dönüştürdü. Shell & Turcas böylece ülke çapında elektriğini güneşten alan istasyon sayısını 3’e yükseltti.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre Ankara OSB Shell İstasyonu’nda, 39.42 kWp kurulu güce kadar ulaşabilen güneş enerjisi sistemiyle 53 bin 60 kilovatsaat elektrik üretilecek ve istasyonun ihtiyacının yaklaşık yüzde 19,14’ü karşılanacak. Shell Ankara OSB İstasyonu’nun dönüşümü için 270 watt gücünde 146 adet güneş panelinin kullanıldığı belirtildi.

Yıllık yaklaşık 98 bin kilovatsaat olan enerji tüketiminin yüzde 30,5’ini güneş enerjisinden sağlayacak Shell İzmir Güzelyalı İstasyonu’nun dönüşümü için de 270 watt gücünde 78 adet güneş paneli kullanıldığı açıklandı.

Enerjisini güneşten alan toplam 3 istasyon sayesinde, her yıl çevreye olan katkı katlanarak büyüyecek ve 10 yılda 2 binden fazla ağaç doğaya kazandırılacak.

“SOLAR ENERJİ ÜRETEN İSTASYONLARIMIZI ÜÇLEDİK”

Shell & Turcas Perakende Satışlar Yatırım Direktörü Semih Genç, şirketin alternatif enerji yatırımları hakkında şunları söyledi: “Türkiye’de elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden sağlayan ilk istasyonumuz olan Shell Küçükesat istasyonundan sonra Ankara OSB ve İzmir Güzelyalı’daki Shell istasyonlarını güneş panelleri ile donattık. Gerçekleştirdiğimiz bu yatırım sayesinde Shell & Turcas bünyesinde faaliyet gösteren ve elektriğini güneşten elde eden istasyon sayısını üçe çıkardık. Enerji dönüşüm sürecindeki yatırımlarımızı, misafirlerimizin ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak Shell’in uzmanlığı ile en hızlı şekilde devreye alıyoruz.”

Net karbon ayak izini azaltma çalışmaları çerçevesinde istasyonlarında birçok yeniliği hayata geçiren Shell & Turcas, bugüne kadar Türkiye’deki istasyonlarında aydınlatma sistemlerini değiştirerek toplam karbon salınımını yılda 1.200 ton azalttı ve 2 bin 601,5 MWh enerji tasarrufu sağladı. Shell & Turcas, gerçekleştirdiği bu proje ile Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi’nde ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülüne layık görülmüştü.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir