Akaryakıt

Shell madeni yağlarının sırrı inovasyonda

AA

Her yıl Ar-Ge çalışmalarına 1 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştiren Shell’den yapılan açıklamada, “Pureplus Teknolojisi” ile doğal gazdan üretilen Shell Helix motor yağlarıyla, kullanıcılara yüksek performans ve koruma sağlamaya yardımcı olduğu ifade edildi. İnovasyon ve teknolojiye yaptığı yatırımlar sayesinde Shell, Kline’ın dünya, PETDER’in Türkiye sektör araştırmasına göre 11 yıldır dünyada ve Türkiye’de pazar liderliğini sürdürüyor.

Shell & Turcas tarafından yapılan açıklamada, başta otomotiv olmak üzere sanayi, inşaat, madencilik, nakliye ve genel imalat gibi alanlarda müşterilerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere çeşitli madeni yağ ürünlerinin Türkiye’de üretimini, satışını ve pazarlamasını gerçekleştiridiği ve araç kullanıcılarının beklentilerine cevap vermek amacıyla Shell’in, dünya çapında Ar-Ge çalışmalarına, her yıl yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yaptığı belirtildi.

Shell birçok farklı sektörün ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiği geniş bir madeni yağ ürün gamına sahip. Shell’in, ABD, Almanya, Çin ve Japonya’da yer alan madeni yağ konusunda uzmanlaşmış araştırma laboratuvarları bulunuyor. Bu laboratuvarlarda çalışan yaklaşık 200 bilim insanı ve madeni yağ mühendisi her yıl milyonlarca kilometrelik saha denemeleri gerçekleştiriyor. Shell, gerçekleştirdiği inovasyon çalışmalarıyla özellikle otomotiv sektörüne yönelik yüksek performanslı, yakıt ve enerji tasarrufunu öne çıkaran inovatif ürünler geliştiriyor.

Doğal gazdan üretilen ilk ve tek motor yağı

Shell & Turcas Madeni Yağlar Genel Müdürü Seyfettin Uzunçakmak, “Shell’in 2014 yılında tanıtımını gerçekleştirdiği Shell Helix Ultra, madeni yağ sektöründe çığır açan PurePlus teknolojisi ile doğal gazdan üretilen ilk ve tek motor yağıdır. “Pureplus teknolojisi” ile üretilen Shell Helix motor yağları kullanıcılara yüksek performans ve koruma sağlıyor. 2016 yılında “Ekstra Dinamik Koruma Teknolojisi” ile ağır vasıtaların kullanımına sunmak amacıyla doğal gazdan dizel motor yağı Shell Rimula’yı üreten Shell, böylece binek araç sürücülerine sunduğu faydaları ağır vasıta sürücülerine de taşıdı” dedi.

Shell Helix Ultra motor yağları

Shell Helix Ultra’nın, PurePlus ve Aktif Temizleme teknolojileri sayesinde, daha iyi viskozite kararlılığı, temizleme özelliği ve buharlaşma direncine sahip olduğu belirtilirken, Shell Helix Ultra’nın, doğal gazdan üretilen modern bir sentetik yağ olması sebebiyle geleneksel ham petrolden üretilen yağlardan daha güçlü ve moleküler düzeyde daha az uçucu olduğu ifade edildi. Shell Helix Ultra yüzde 50’ye varan daha düşük uçuculuk özelliği sayesinde motorun daha az yağ eksiltmesine yardımcı oluyor.

Daha uzun süre güçlü kalarak yıpranmaya karşı üstün koruma ve yağ bozulmasına karşı son sektör standardından yüzde 32 daha iyi dayanıklılık sağlıyor. Bu sayede uzun ve zorlu sürüş koşulları altında motordaki stresi azaltarak performansın sürekliliğine destek oluyor. Shell Helix Ultra aynı zamanda endüstri standartlarına göre yüzde 65 daha iyi piston temizleme özelliğine sahip. Yüksek viskozite kararlılığı Shell Helix Ultra viskoziteyi optimum seviyede tutarak aşınmaya karşı üstün bir koruma sağlamaya ve motorun ömrünü uzatmaya yardımcı oluyor.

Motor sporlarında Shell Helix

Shell’in, motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen Formula 1’de Scuderia Ferrari ile 1930’lu yıllardan bu yana devam eden köklü bir iş birliği bulunuyor. Shell ile devam eden teknik ortaklık, Ferrari takımının Formula 1’deki başarısına büyük katkı sağlıyor. Shell Helix Ultra, Scuderia Ferrari motor grubunu korumaya, soğutmaya ve motora güç vermeye yardımcı oluyor.

Shell Helix Ultra, Formula 1 tarihindeki en başarılı ekiplerden ve dünyanın en ikonik otomotiv markalarından birisi kabul edilen Ferrari ile olan inovasyon ortaklığının hem yarış pistinde hem de yolda önemli bir parçası. Öyle ki Ferrari fabrikasından çıkan her GT otomobilinde Shell Helix Ultra Sentetik motor yağı kullanılıyor.

PurePlus Teknolojisi ile üretilen Shell Helix Ultra, 2015’te Scuderia Ferrari Formula 1 araçlarına yüzde 25’lik bir performans kazancı sağlayarak İtalyan takıma her turda yarım saniye kazandırdı. Shell Helix Ultra, 2015’te Ferrari V6 turboşarjlı güç ünitesinin yarıştaki en güvenilir motor olmasını sağladı.

Shell Madeni Yağlar İhracatı’nda ‘İhracatın Yıldızı’

Kocaeli’nin Derince ilçesinde 1963 yılında kurulan ve özellikle 2007 yılından itibaren gerçekleştirilen yatırımlarla 61 ülkeye ihracat yapan Shell & Turcas Derince Madeni Yağ ve Gres Üretim Tesisi yarım asırdan uzun bir süredir Türkiye ekonomisi için katma değerli üretim yapıyor ve istihdam yaratıyor.

Derince tesisinin 2017 yılı yüksek ihracat performansı İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından da ödüllendirdi. İKMİB, Shell & Turcas’ı “Madeni Yağlar İhracatı” kategorisinde “İhracatın Yıldızı” ödülüne layık gördü. Petrol Sanayi Derneği’nin (PETDER) Türkiye pazarına ilişkin sektör raporuna göre Shell & Turcas Petrol A.Ş Türkiye’nin, uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketi Kline’ın her yıl gerçekleştirdiği küresel madeni yağlar pazar araştırmasına göre de Shell dünyanın “1 numaralı Madeni Yağ Tedarikçisi” konumunda bulunuyor.



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir