Akaryakıt

‘Sektörde fark yaratan bir dağıtım şirketi haline geldik’

AA

2017 yılı itibariyle göreve başlayan Türkiye Petrolleri Satış Direktörü Şakir Memikoğlu, Türkiye Petrolleri’nin gelecek hedeflerini Enerji Petrol Gaz’a anlattı.

 

Türkiye Petrolleri’nin, Turkuaz Petrol ile birleşmesiyle birlikte sektörde fark yaratan bir dağıtım şirketi haline geldiğini ifade eden Türkiye Petrolleri Satış Direktörü Şakir Memikoğlu; şirketin hedeflerini, yeni projelerini ve bayilerle olan iş birliklerinde nelere dikkat ettiklerini anlattı.

 

Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1977 Mersin doğumluyum. Ankara Gazi Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. İki yıllık FMCG sektörü deneyimim sonrasında, daha önce akaryakıt sektöründe çalışmış olan babam vasıtasıyla yakından tanıdığım bu sektörde 2003 yılında görev almaya başladım. Türkiye ve KKTC’de satış, yatırım ve madeni yağ departmanlarında görev yaptıktan sonra 2017 yılı itibarı ile Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. ve Turkuaz Petrol birleşmesine imza atan Zülfikarlar Holding bünyesine dahil oldum. 14 yıldır aynı heyecanla sürdürdüğüm çalışma hayatıma Türkiye Petrolleri’nde Satış Direktörü olarak devam ediyorum. Perakende Satış Grup Müdürlüğü altında; Taşıt Tanıma, Madeni Yağ ve Bölge ve Saha Müdürlerimiz; Ticari Endüstriyel Satış Grup Müdürlüğü altında; Kamu Satışları, Direkt Satışlar, Toptan Satışlar Müdürlükleri ve Satış Operasyon Müdürlüğü ile birlikte 45 kişilik kadroyla şirketimize ve paydaşlarımıza değer katmak adına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

 

“DAHA YAYGIN BİR BAYİ VE İKMAL AĞINA ULAŞILDI”

Turkuaz Petrol ve Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’nin birleşmesiyle sektördeki yerinizi daha da güçlendirdiniz. Bu birleşme orta ve uzun vadede sektördeki konumunuzu nasıl etkileyecek?

İki şirketin birleşmesi ile birlikte daha yaygın bir bayi ve ikmal ağına kavuşmuş durumdayız. 2017 yılı itibarı ile resmi olarak da şirket birleşimi tamamlanacaktır. Turkuaz Petrol’ün bağlı olduğu Zülfikarlar Holding’in güçlü finansal altyapısı, etkin ve hızlı karar alabilme süreçlerinin katkısı ile bu birleşme sonrasında “fark yaratan” bir dağıtım şirketi olduğumuzu söyleyebilirim.

 

Türkiye Petrolleri’nin sektördeki yerinden ve hedeflerinden bahseder misiniz?

Türkiye Petrolleri, akaryakıt sektöründe de Türkiye’ye mal olmuş önemli markalardan biri. Yıllardır Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayan ve halkın gözünde özel bir konumda olan Türkiye Petrolleri’nin tarihi, 1963 yılından günümüze kadar uzanıyor. 2016 yılında ise Zülfikarlar Holding şirketlerinden Turkuaz Petrol, yılın en büyük özelleştirme ihalesine imza atarak Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım’ın yeni sahibi oldu. Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. gibi değerli bir şirketin, yıllardır Türkiye ekonomisine hizmet veren yüzde yüz yerli sermayeli Zülfikarlar Holding iştiraki Turkuaz Petrol tarafından satın alınması sektörümüz için de bizler için de heyecan verici. Bu satın almanın akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren paydaşlarımızın da lehine olduğunu düşünüyorum. Türkiye’ye duyduğu inançla yatırımlarını sürdüren Zülfikarlar Holding’in Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş’ye önemli derecede katkı sağlayacağına inanıyorum. Güçlü finansal, teknik alt yapısı ve özenle seçilmiş bayi ağıyla sektörün önemli oyuncularından biri olan Türkiye Petrolleri’nin, Turkuaz Petrol ile birleşmesiyle birlikte sektörde fark yaratan bir dağıtım şirketi haline geldiğini düşünüyorum.

 

“SEÇİMDE FARK YARATAN DEĞERİN HİZMET OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Bayilik şartlarınız neler? Bayi olmak isteyenlere ne önerirsiniz?

İstasyonlarda şu an itibarı ile benzin, motorin ve LPG olmak üzere 3 adet ana ürünümüz bulunuyor. Tüketici tercih ve alışkanlıklarına baktığımızda; seçimde farkı yaratan değerin hizmet olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla yoğun bir rekabetin yaşandığı akaryakıt sektöründe asıl olarak hizmet sattığımızı söyleyebilirim. Bayi ağımıza yeni istasyonlar katarken, lokasyonu ve hizmeti ile tüketicilere en iyi seçimi sunacak bayiler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Biz de bayilerimize en iyi hizmeti sunmayı, dostluk ilişkileri içinde, kolay ulaşılabilir, hızlı çözüm üretebilen bir iş ortağı olmayı taahhüt ediyoruz. Bizimle aynı vizyonu paylaşan, büyük ve değerli bir markanın avantajları ile birlikte ticaret yapmak isteyen ve bu güçlü ailede yer almak isteyen tüm bayi dostlarımızı da bekliyoruz.

 

“DOĞRU FİYAT İLE DOĞRU HİZMETİ SUNABİLEN ŞİRKETLER BAŞARILI OLUYOR”

Sektörde fiyat rekabeti avantaj sağlıyor mu?

Tüketicilere doğru noktada, doğru fiyat ile doğru hizmeti sunabilen şirketler sektörde başarılı olmuştur. Piyasa gerçeklerini göz önüne alarak yasal sınırlar kapsamında ve doğru noktada hedef müşteriye özel fiyat çalışması yapılması, ülkemiz ve sektörümüzün gerçeğidir. İstasyon sayısının yoğun ve rekabetin güçlü olduğu, özellikle de ticari müşteriye hizmet veren lokasyonlarda yapılan fiyat rekabeti avantaj sağlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, dağıtım şirketi ve istasyonlardaki masraf kalemleri de göz önüne alınarak fiyat rekabeti ile müşteriye avantaj sağlanırken ticari faaliyetlerin de sürdürülebilir seviyede devam ettirilebilmesidir. Bu noktada kararları ve uygulamaları ile sektörümüze büyük katkı sağlayan, bu büyük ailenin reisi durumunda olan EPDK’nın fiyat rekabeti hususundaki incelemelerinin de çok değerli olacağını düşünüyorum. Özellikle maliyetin altında yapılan satışlar sebebi ile bayiler ve dağıtım şirketlerinin bu noktada beklenti içerisinde olduğunu ifade etmek isterim.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

Bu büyük sektörün gelişimi için gerek dağıtıcı tarafında gerekse bayilik tarafında emek veren tüm yöneticilere, çalışanlara, dostlara selamlarımı ve sevgilerimi göndermek istiyorum. Enerji Petrol Gaz gazetesi ve çalışanlarına da teşekkürlerimi sunuyorum.

 

‘HEDEFİMİZ 800 BAYİYE ULAŞMAK’

Türkiye genelinde kaç bayiniz bulunuyor? Yeni dönem hedefleriniz nedir?

Bugün itibarı ile 700 bayimiz bulunuyor. Marka değerimize uygun, dağıtım şirketi ile aile ilişkileri çerçevesinde ticaret yapmak hedefinde olan tüm bayi dostlarımızla birlikte 2018 yılı sonu itibarı ile 800 istasyon hedefi ile ilerliyoruz. Akaryakıt istasyonlarımızdaki yenilikçi hizmetlerle birlikte istasyonlarımızı tercih eden tüketici sayısını da arttırmayı hedefliyoruz. Ayrıca güçlü ikmal ağımız ve güçlü finansal altyapımızla birlikte bayilerimizin dış satışlarını da desteklemeye devam edecek ve rekabetçi duruşumuzu koruyacağız.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir