Akaryakıt

‘SEÇ-G hassasiyeti, firmaların kalitesini belirler’

AA

Türkiye Petrolleri SEÇ Yöneticisi Fatma Güneş gazetemize SEÇ-G alanında gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti.

Türkiye Petrolleri istasyonlarında sağlık, emniyet, çevre ve güvenlik (SEÇ-G) çerçevesinde yürütülen operasyonlar için Türkiye Petrolleri SEÇ Yöneticisi Fatma Güneş’le bir araya geldik ve bu alandaki planlamalarını konuştuk.

“SEÇ-G, FİRMALARIN KALİTESİNİ BELİRLEYEN EN ÖNEMLİ UNSURLARDAN”

Akaryakıt sektöründe SEÇ-G operasyonlarının öneminden bahseder misiniz?
Akaryakıt sektörü genel anlamda satışı yapılan ürünlerin patlayıcı/parlayıcı maddeler barındırmasından dolayı çok riskli operasyonlar içeriyor. Sektörün SEÇ-G hassasiyeti de ürünlerin tehlikeleri göz önünde bulundurularak önem kazanmakta. Yaşanabilecek kazalar, can ve mal kaybı ilk sırada olmakla beraber itibar ve pazar kaybını da beraberinde getireceğinden SEÇ-G hassasiyeti aynı zamanda sektördeki firmaların kalitesini de belirleyen en önemli unsurlardan. Sektör; depolama, dağıtım, operasyon ve satış gibi birçok dinamiği içerisinde barındırdığından, bu süreçleri yönetirken ancak zincirin tüm halkalarının aynı bakış açısı ve amaçta olmasıyla SEÇ-G başarısı sağlanabiliyor.

“TÜM PERSONELİMİZE YILLIK SEÇ-G EĞİTİMLERİ VERMEKTEYİZ”

Türkiye Petrolleri olarak bu konuda ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
Türkiye Petrolleri olarak faaliyetlerimizi yürütürken insanların sağlık ve emniyetine, çevreye gelebilecek tehlikeleri daima önceden belirleyip gereken tedbirleri alarak özenle çalışıyoruz. Çalışmalarımız sırasında personelimizin ve müşterilerimizin sağlık ve emniyetini korumak amacıyla belirlediğimiz yıllık hedefler doğrultusunda projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Kurumsal çalışanlarımızın bilincini bir üst basamağa taşımayı hedefleyerek, tüm personelimize yıllık SEÇ-G eğitimleri vermekteyiz. Elbette bu eğitimleri verirken yenilenen mevzuatlar ve sektörde oluşan kazalar ile ilgili de eğitimlerimizi güncellemeyi ihmal etmiyoruz.
Bununla birlikte, mevzuatlara uygun olarak hazırlanan kontrol kriterlerinin istasyonlarımızda titizlikle uygulanması ile uygunsuzlukların tespit edilmesi ve giderilmesi amacıyla üçüncü taraf SEÇ-G Survey projesini 2019 yılı ilk yarısında tamamlamış bulunuyoruz. Ayrıca firmamızın SEÇ-G ekiplerine ek olarak tüm Türkiye Petrolleri istasyonlarında üçüncü taraf denetim hizmeti de almaktayız. İstasyonlarımızın tüm çalışma süreçlerinde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında yapılan araştırma sonuçları tek tek değerlendirilmekte ve araştırma sonucu belirlenen tespitler ve alınacak aksiyonlar SEÇ-G ekibimiz ve mühendislik ekibimiz tarafından titizlikle yerine getirilmekte.

‘SEÇ–G HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA KARARLILIKLA İLERLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

İş ortaklarınızı belirlerken SEÇ-G konusuna en az sizin kadar önem vermelerine dikkat ediyor musunuz?
Sektörümüzün ve çalıştığımız ortamın risklerinin bilincinde olan, sorumluluk sahibi iş ortakları ile çalışmayı ilke edindik. Bu nedenle transfer ettiğimiz veya inşasını yaptığımız tüm istasyonlarda iş ortaklarımızı çalışma yetkinliğinin yanı sıra SEÇ-G yetkinliği konusunda da değerlendiriyoruz. Tüm iş ortaklarımızın SEÇ-G yeterlilik dosyalarını oluşturup uygunluk verdiğimiz müteahhitler ile yola devam ediyoruz.
Hem kendi çalışanlarımızın hem birlikte çalıştığımız iş ortaklarımızın kişisel emniyetlerinden ve etrafındaki kişilerin emniyetlerinden sorumlu davranışlar sergilemesini bekliyoruz. Kazasız operasyonlar ve satışlar için SEÇ – G hedeflerimiz doğrultusunda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #, #
Son güncelleme: 11:35 9 Eylül 2019