Akaryakıt

PÜİS’ten elektronik sistemlerle yapılan akaryakıt satışlarına ilişkin açıklama

AA

Kamuoyunda Taşıt Tanıma Sistemi olarak bilinen elektronik sistemlerle yapılan akaryakıt satışlarındaki indirimlerin yüzde yerine kuruş/TL olarak revize edilmesi üzerine bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş: “Geç de olsa bu uygulamaya geçilmesi bayilerimiz açısından olumlu bir gelişme” dedi.

Kamuoyunda Taşıt Tanıma Sistemi olarak bilinen elektronik sistemlerle yapılan satışlarda dağıtıcıların tüketicilere yaptıkları indirimlerin oransal olmasının akaryakıt bayilerinin kar payları üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi için bu indirimlerin kuruş bazında yapılmasını talep edilmişti.

Pazar payı açısından sektörün önde gelen dağıtım şirketlerinin müşterilerine mektup göndererek yapılan anlaşmalarda daha önce oransal olarak belirlenen indirimlerin kuruş/TL bazında revize edileceğini bildirmesi üzerine bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:

“Dağıtıcıların elektronik sistemlerle yapılacak satışlar için anlaşma yaptıkları müşterilerine indirimleri yüzdesel olarak yapmaları bayilerimizi mağdur ediyordu. Yapılan indirimlerin yüzde 10’lara ulaşması ve dağıtıcıların bu indirimlerin yarısını bayilerden almaları brüt yüzde 5 kar marjı ile çalışan bayilerin zarar etmesine neden oluyordu.
Özellikle son dönemde Ülkemiz ekonomisinde yaşanan olumsuzluklar, kur, faiz oranları ve maliyetlerdeki artışlar nedeniyle bayiler cüzi kar payıyla ayakta kalmaya çalışırken, bu sistem ile yaptıkları satışların her litresinden zarar ediyorlardı. Ülkemizde 2.5 milyon tonun üzerindeki akaryakıtın elektronik sistemler yoluyla satıldığı göz önüne alındığında bayilerimizin yaşadığı mağduriyet daha iyi anlaşılacaktır. PÜİS olarak bayilerimizin yaşadıkları bu mağduriyeti EPDK’ya yaptığımız ziyaretlerde müteaddit defalar dile getirirken, dağıtım şirketlerinin dernekleriyle yaptığımız toplantılarda da indirimlerin yüzdesel değil, kuruş bazında yapılmasını talep ettik. Geç de olsa dağıtıcıların dile getirdiğimiz bu sıkıntıları görmeleri ve anlaşma yaptıkları müşterilere indirimlerin yüzdesel değil, litre bazında kuruş/TL olarak yapılacağını bildirmeleri sevindirici ve bayilerimiz açısından olumlu bir gelişme. Talebimiz, aynı şekilde yüzde 3’lere varan kredi kartı komisyonların da en kısa sürede indirilmesi ve finansal promosyonların kaldırılmasıdır.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 11:40 2 Kasım 2018