Akaryakıt

PÜİS muayene işlemleri hakkında bilgilendirdi

AA

PÜİS; periyodik, stok ve ilk muayene işlemleri konusunda bayilerini bilgilendiren bir açıklama yayımladı.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından periyodik, stok ve ilk muayene işlemleriyle alakalı gönderilen resmi yazıyı paylaşarak bayilerini konu hakkında bilgilendirdi.

PÜİS’ten yapılan açıklamada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan ve 11 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik uyarınca ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayene işlemlerinin 1 Ocak 2020’den itibaren TSE tarafından yerine getirileceği hatırlatıldı.

Konuya ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından PÜİS’e gönderilen yazı şu şekilde:

“Ölçü ve ölçü aletlerinin piyasaya arzı, kullanıma sunulması ve muayenelerine ilişkin işlemler, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ile 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri çerçevesinde Bakanlığımızca yürütülmektedir.

Su dışındaki sıvıların miktarlarının sürekli ve dinamik ölçümü için ölçme sistemleri, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçme sistemleri, akaryakıt hacim ölçek kapları, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, hassas kütle ölçüleri, 5 kg’dan yukarı kütle ölçüleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, maksimum kapasitesi 2000 kg üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri, aks kantarları ile otomatik olmayan ray kantarlarının periyodik, stok ve ilk muayene işlemlerini yapmak üzere Türk Standartları Enstitüsünün yetkilendirilmesi amacıyla Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği hazırlanarak 11/10/2019 tarihli ve 30915 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup, 01/01/2020 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Söz konusu yönetmelik kapsamındaki ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayene işlemleri 01/01/2020 tarihinden itibaren TSE tarafından yerine getirilecektir.

Yukarıda bahsedilen mevzuat değişikliği gereği akaryakıt ve LPG sayaçları ile akaryakıt istasyonlarında bulunan motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazların ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçüm sistemlerinin muayene başvuruları, TSE’ye ait https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru Portalı üzerinden yapılacak olup, muayene ücretleri de belirtilen internet adresi üzerinden kredi kartı veya havale yapılarak ödenecektir.

Yukarıda bahsedilen mevzuat ve uygulama değişikliği konusunda üyelerinizin bilgilendirilmesi muayene işlemleri ile ilgili olumsuzluklar yaşanmaması açısından önem arz etmektedir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 17:10 16 Aralık 2019