Akaryakıt

PÜİS Genel Başkanı Okumuş’tan EPDK’ya teşekkür ziyareti

AA

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer’i ziyaret ederek EPDK tarafından 5 ay önce uygulamaya konan uyarı mekanizmasının bayi kesimindeki olumlu sonuçları nedeniyle teşekkürlerini iletti.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) teşekkür ziyaretinde bulundu. EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Taner’i makamında ziyaret eden Okumuş, 5 ay önce uygulamaya konan uyarı mekanizmasının olumlu sonuçları nedeniyle EPDK’ya teşekkürlerini sundu.

Petrol ve LPG sektörlerinde uyarı mekanizmasını öngören Maden Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 28 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Daha sonra EPDK tarafından söz konusu Kanuna istinaden petrol ve LPG piyasalarında niteliği itibariyle düzeltme imkanı olan fiiller belirlenmiş ve bunlar, 26 Mart 2019 tarihinde kurumun internet sitesinden ilan edilmişti. Böylece her iki sektörde de ağır para cezaları yerine uyarı mekanizması devreye girmişti.

Yaklaşık 5 aydır uygulanan uyarı mekanizması sonucunda, petrol ve LPG piyasalarında niteliği itibariyle düzeltilme  imkanı olan fiiller nedeniyle 300’ün üzerindeki bayiye yüksek boyutta idari para cezası yerine ihtar verildi.

“EPDK’NIN DÜZENLEMELERİNİN OLUMLU ETKİLERİNİ GÖRÜYORUZ”

İhtar mekanizmasının uygulamaya konulmasıyla oldukça ağır idari para cezaları yerine ihtar verilen 300’ün üzerindeki bayi adına EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer’e teşekkür ziyaretinde bulunan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, yapılan değişiklikte EPDK’nın katkılarına dikkat çekerek “Maden Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a ihtar mekanizmasının konulmasında EPDK’nın çok büyük katkıları oldu. Kanunun çıkmasında emeği geçen Hükümet üyelerine, Enerji Komisyonu üyelerine, milletvekillerine, EPDK Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz başta olmak üzere EPDK Kurul Üyelerine, EPDK Başkan Yardımcılarına, Daire Başkanlarına ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer’in düzeltilebilir fiillerin tespiti konusunda yoğun mesai harcadığını ifade eden Genel Başkan Okumuş, “Sayın Tamer’e bayilerimiz adına bilhassa teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu düzenlemeler yapılmasaydı 300’ün üzerindeki bayimize uyarı değil, öldürücü boyutta idari para cezası verilecekti. Bu düzenlemelerin olumlu etkilerini çok net görüyoruz. Bir kez daha tüm EPDK yetkililerine teşekkürlerimizi iletiyorum” şeklinde konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir