23 nisan Püis-İmran Okumuş koronavirüs akaryakıt prim 19 Mayıs

PÜİS, akaryakıt sektörünün sorunlarını Çalışma Bakanı’na anlattı

PÜİS Genel Başkanı Okumuş, koronavirüs salgını nedeniyle akaryakıt bayilerinin yaşadığı sorunları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’a aktardı.

Aynı zamanda TİSK Yönetim Kurulu Üyesi olan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, bugün TİSK Yönetimi ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile telekonferans aracılığıyla bir toplantı gerçekleştirirken koronavirüs salgını nedeniyle akaryakıt bayilerinin yaşadığı sorunları dile getirerek çözüm önerilerini iletti.

“İSTASYONLAR KARANLIĞA GÖMÜLECEK”

Küresel salgından en çok etkilenen sektörlerin başında akaryakıt sektörünün geldiğini Bakan Selçuk’a anlatan İmran Okumuş, “1 Ocak 2020’den 25 Mart 2020’ye kadarki dönemde motorinde yüzde 22,46, benzinde yüzde 33,50 oranında düşüş oldu. Bayilerin sermayeleri de bu oranda erimiş oldu. Akaryakıt sektörü, mücbir sebep kapsamına alınarak desteklenmediği takdirde, şehrin ışıklı möbleleri olan akaryakıt istasyonları, aydınlatma giderlerini dahi karşılayamayacak, karanlığa gömülecek” dedi.

“İŞÇİ ÇIKARTMAK İSTEMİYORUZ”

Güvenlik güçleri ve hastaneler dışında günün 24 saati, haftanın 7 günü aralıksız çalışan tek işyerlerinin akaryakıt istasyonları olduğunu söyleyen Okumuş, “Virüs tehdidine rağmen, istasyon sahipleri bizzat işlerinin başında. İstasyonlar 24 saat kesintisiz vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Bu kadar özverili çalışan bir sektörün korunması ve desteklenmesi gerekir. Bizler yarattığımız istihdamla, ödediğimiz vergilerle gurur duyan bir topluluğuz. Ancak çok olağanüstü günlerden geçiyoruz. Devletimizden destek bekliyoruz. İşçilerimize zamanında ödeme yapmak istiyoruz, işçi çıkartmak istemiyoruz. İstihdamı korumak için desteğe ihtiyacımız var” dedi.

“KDV, ÖTV’YE EKLENMELİ”

Yaşanan salgın nedeniyle bir çok sektör için alınan KDV ödemelerinin ertelemesi kararının akaryakıt sektörünü kapsamadığını söyleyen Genel Başkan Okumuş, “Akaryakıt sektörü olarak biz de hükumetimizin aldığı önlem paketinin içinde yer almak istiyoruz. Anadolu’da faaliyet gösteren istasyonların satışları salgından önceki döneme göre yüzde 70 oranında, büyükşehirlerdeki istasyonların satışları ise yüzde 50 oranında düştü. Sektörün mutlaka ekonomik olarak desteklenmesi gerekiyor. Alınmasını talep ettiğimiz önlemlerden biri KDV’nin ÖTV’ye eklenmesidir. Bunun önemli bir sonucu da akaryakıt üzerinden yapılan vergi kaçakçılığının önlenmesi olacaktır.”

“NÖBETÇİ AKARYAKIT İSTASYONU SİSTEMİNE GEÇİLMELİ”

Akaryakıt istasyonlarında gece saat 22.00’den sabah saat 07.00’ye kadar satılan akaryakıtın gün boyunca satılan akaryakıtın yüzde 4’ü kadar olduğunu belirten Genel Başkan İmran Okumuş; “Satışlarımızın yüzde 4’lük kısmını yaptığımız bu saatler, istasyonlarımızda elektrik tüketiminin en çok olduğu saatler. Bayilerimiz salgın nedeniyle çok zor günler geçiriyorlar. Maliyetleri düşürmek bu süreçte çok önemli. Teklifimiz gece 22.00’den sabah 07.00’ye kadar istasyonların kapanması ve nöbetçi akaryakıt istasyonu uygulamasına geçilmesi. Ayrıca istasyonlarda kullanılan doğal gaz, elektrik ve suyun vergiden arındırılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

“SEKTÖRE ÖZEL BİR EKONOMİK PAKET HAZIRLANMALI”

Akaryakıt sektörünün bayi, dağıtıcı ve rafinerilerden oluştuğunu vurgulayan Genel Başkan Okumuş şunları söyledi:

“Bayi, dağıtıcı ve rafineriler bir bütünün parçaları. Birindeki olumsuzluk, diğerini de zincirleme olarak etkiliyor.

Bayilerin satışları kırsal kesimlerde ortalama yüzde 70, şehirlerde ise yüzde 50 oranında düştüğü için dağıtım şirketlerine ödemelerini yapamıyorlar, satış taahhütlerini ise yerine getiremiyorlar.

Dağıtım şirketleri de bayilerden ödeme almadığı için rafinerilerden yakıt almakta zorlanıyorlar. Sektörün ödeme konusunda rahatlaması şart. Bunun için sektörümüzün tümünü kapsayan özel bir ekonomi paketi hazırlanmalı.”

BAKAN SELÇUK: “KISA ÇALIŞMA UYGULAMASINDAN AKARYAKIT SEKTÖRÜNÜ DE YARARLANABİLİR”

Toplantıda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise kısa çalışma uygulamasından akaryakıt sektörünün de yararlanabileceğini söyledi.

KISA ÇALIŞMA UYGULAMASI NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.