Akaryakıt

PÜİS açıkladı: Valiliklere yazı gönderildi

istasyon market
AA

PÜİS’ten yapılan açıklamaya göre, 81 il valiliğine istasyon marketlerinin saat sınırlaması dışında tutulacağına ilişkin bir yazı gönderildi.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), istasyon marketlerinin, İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgenin dışında tutulmasına ilişkin bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, PÜİS’in İçişleri Bakanlığı nezdinde yaptığı girişimler sonucunda istasyonlardaki marketlerin saat sınırlamasının dışında tutulduğu ifade edilirken PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş da konuyla ilgili şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile sabah yaptığımız görüşmede Bakanlığın marketlere ilişkin genelgedeki saat sınırlamasının istasyonlardaki marketleri kapsaması halinde marketlerde bulunan POS cihazları ve WC’ler nedeniyle mağduriyet yaşanacağını iletmiş ve istasyonların bu kapsamdan çıkarılmasını talep etmiştik.

Bu talebimize istinaden İller İdaresi Genel Müdürü Sayın Ali Çelik ile yaptığım görüşmede istasyonların saat sınırlaması dışında tutulacağını ifade eden Sayın Ali Çelik, bu durumu Valiliklere bir yazı ile bildirildiğini söyledi. Kendilerine duyarlı yaklaşımlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.

İstasyonlardaki marketler saat sınırlamasının dışında tutuldu ama genelgede yer alan diğer hususlara uymak durumunda. Sizlerden ricam kendiniz, çalışanlarınız ile müşterilerinizin sağlığı ve herhangi bir cezaya maruz kalmamak için İçişleri Bakanlığının genelgesinde yer alan aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz.

1. Market içindeki en fazla müşteri sayısı, depolar ve idari bürolar hariç olmak üzere müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek.

2. Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek.

3. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirler alınacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.

4. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir