Akaryakıt

PETDER: 10 Numara Yağı akaryakıt olarak kullanmayın

AA

Petrol Sanayi Derneği (PETDER), son dönemde üst üste yaşanan ve bazıları ölümle sonuçlanan otobüs yangınları sonrası gündeme gelen “10 Numara Yağ” konusuyla ilgili uyarılarda bulunan bir açıklama yayımladı.

Bayram yoğunluğu ve sıcakların etkisiyle son dönemde artış gösteren otobüs yangınları sonrası Petrol Sanayi Derneği (PETDER) tarafından 10 Numara Yağla ilgili bir açıklama yayımlandı. Atık motor yağlarının ülkemizde hala “10 Numara Yağ” adıyla akaryakıt ticaretine alet edildiği belirtilen açıklamada bu durumun yol açtığı tehlikelere dikkat çekildi.

ATIK MOTOR YAĞLARI “10 NUMARA YAĞ” OLARAK SATILIYOR

Kaçak ve kayıt dışı akaryakıt faaliyetleriyle ilgili olarak son dönemde ciddi tedbirler alınsa da “10 Numara Yağ” adı altında akaryakıt ticaretine konu olan standart dışı ürünün sebep olduğu zararlar tam olarak önlenemiyor. Son günlerde üst üste yaşanan ve bazıları ölümle sonuçlanan otobüs yangınları sonrası yeniden gündeme gelen “10 Numara Yağlar”, araçlara ciddi zararlar veriyor. Bununla birlikte, atık motor yağlarının bir kısmı ülkemizde hala “10 Numara Yağ” adı altında akaryakıt ticaretine konu oluyor. Bayram yoğunluğu ve sıcakların etkisiyle seyir halindeki yolcu otobüslerinde yaşanan ve can kayıplarına neden olan yangınlar 10 Numara Yağ’ın neden olabileceği tehlikeleri gözler önüne seriyor.

2004 yılından bu yana Atık Motor Yağlarının Toplanması Projesi’ni sürdüren Petrol Sanayi Derneği (PETDER) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ülkemizde kaçak ve yasa dışı akaryakıt kullanımıyla ilgili alınan tüm önlemlere ve atılan başarılı adımlara rağmen, 10 Numara Yağ olarak bilinen yasa dışı/standart dışı akaryakıt kullanımının devam ettiği belirtildi. Açıklamada 10 Numara Yağ’ın elde edilmesinde baz yağın yanı sıra PETDER’e teslim edilmeyen atık yağların da kullanıldığı kaydedildi.

“CAYDIRICI YAPTIRIMLAR UYGULANMALI”

PETDER tarafından yayımlanan raporda sorunun giderilmesi için 10 Numara Yağ zincirini beş temel halkası olan;

– atık yağ üreticisi,

– yasa dışı taşıyan,

– yasa dışı teslim ve satın alan,

– 10 Numara Yağ üreticisi,

– 10 Numara yağ kullanıcısına yönelik, başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere ilgili kamu kurumları tarafından denetimlerin artırılması, caydırıcı yaptırımların uygulanması ve bunların kamuoyuyla paylaşılması gerektiği de vurgulandı.

KAMU SPOTU HAZIRLANDI

Öte yandan PETDER’in 10 Numara Yağ’ın akaryakıt olarak kullanılmasının zararlarını anlatan kamu spotu çalışması da bulunuyor. Söz konusu kamu spotunda 10 Numara Yağ’ın akaryakıt olarak kullanılması durumunda yol açtığı tehlikelerin boyutu gerçekçi bir şekilde ele alınıyor.

PETDER Kamu Spotu – 10 Numara Yağın Akaryakıt Olarak Kullanılmasının ZararıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir