Akaryakıt

OPET’in Arkeo-Köy’ü Tevfikiye ‘Sanat Günleri’nin üçüncüsüne ev sahipliği yaptı

AA

 

OPET’in ‘Tarihe Saygı Projesi’ kapsamında ‘2018 Uluslararası Troya Yılı’ nedeniyle yenileyerek ‘Arkeo-Köy’e dönüştürdüğü Tevfikiye’de gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinliklerinin üçüncüsü 20 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

2018 Troya Yılı sonbaharında başlayan Tevfikiye OPET Arkeo-Köy Sanat Günleri, 20 Temmuz 2019 Cumartesi günü üçüncü kez sanata ilgi duyan herkesi Tevfikiye OPET Arkeo-Köy’de buluşturdu. Farklı sanat dallarında üretim atölyelerini odağına alan etkinlik kapsamında özellikle çocuklara yönelik yaratıcı aktiviteler düzenlendi. Çanakkale’den genç sanatçı ve tasarımcıları sanatseverlerle buluşturan etkinlikte ziyaretçiler, yerel ürünleri de keşfetme imkanı buldu.

ETKİNLİK ÖREN YERİ ZİYARETİYLE BAŞLADI

Çanakkale’deki ilköğretim okullarıyla hayata geçirilen Arkeoloji Atölyesi, 3’üncü Sanat Günleri’nde bu kez 9-12 yaş grubu çocukları özgün bir arkeoloji macerasına çıkardı. Troya Ören Yeri ziyaretiyle başlayan etkinlikte öğrenci ve veliler Ören Yeri konusunda arkeologlardan bilgi alırken, devam eden kazı çalışmalarını yerinde gözlemleme imkanı buldu. Anlatımlı Troya Müzesi turunun ardından Tevfikiye OPET Arkeo-Köy’deki arkeolojik kazı ve restorasyon atölyeleri gerçekleştirildi.

SERGİ GÜNCEL ESERLERİ BİR ARAYA GETİRDİ

Etkinlik, Tevfikiye OPET Arkeo-Köy meydanında bulunan ve Troya temasıyla yenilenen galeride Çanakkale’nin farklı kuşaklardan sanatçılarının eserlerine de ev sahipliği yaptı. 3’üncü Sanat Günleri kapsamında açılışı yapılan ve ‘Geçmişin Sınırında’ başlığını taşıyan sergide; Berka Kınay, Berna Tükel, Burak Topçakıl, Erdal Sezer Gökçe Kınay, Hakan Yeleş, Hasan Avni Koçak, Helin Sude Boztepe, Orhan Mert ve Zafer Geyikçi’nin resim, fotoğraf, seramik, video gibi farklı güncel eserleri bir araya getirildi.

Troya’nın tarihsel katmanları ile Tevfikiye’nin yerel mirasının kesişim alanlarına odaklanılan sergi Eylül ayına kadar Tevfikiye OPET Arkeo-Köy Galeri’de ziyaret edilebilecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir