Akaryakıt

OPET Kadın Gücü projesi yüzde 53 artış ile sürüyor

AA

Kadının toplumdaki gücü konusunda farkındalığı artırmak amacıyla geçtiğimiz yıl Kadın Gücü projesini hayata geçiren OPET, istasyonlarında çalışan kadın sayısını 2020 yılına kadar 3 bin 500’e ulaştırma hedefine doğru ilerliyor. OPET, bir yılda istasyonlarındaki kadın çalışan sayısını yüzde 53 artırdı. 

OPET, kadınların hem ekonomik hem de sosyal olarak güçlenmelerini sağlama yönündeki projesine devam ediyor. OPET, geçtiğimiz yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İŞKUR işbirliğinde hayata geçirdiği ‘Kadın Gücü Projesi’ ile istasyonlarında çalışan kadın sayısını yüzde 53 artırdı. OPET ve Sunpet istasyonlarındaki çalışan kadınların sayısı 2 bin 368’a yükseldi. Projenin başarılı olduğu illerden biri olan Balıkesir’deki OPET akaryakıt istasyonlarında 20 akaryakıt satış yetkilisi, 27 market satış yetkilisi olmak üzere 47 kadın çalışan görev yapıyor.

‘FARKINDALIK ARTTIKÇA TOPLUMSAL BİR DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞECEĞİNE İNANCIMIZ TAM’

Projenin lideri OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, Satış Direktörü Denizhan Ege ve yöneticileri geçtiğimiz hafta Balıkesir’deki istasyonları ziyaret etti. Kadın Gücü Projesi ile Türkiye’de kadın istihdamının önemine dikkat çekmeyi hedeflediklerini belirten OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, “Bugüne kadar erkek işi olarak görülen akaryakıt satış yetkilisi, istasyon müdürü gibi görevlerde aslında kadınların da çok başarılı olduğunu Kadın Gücü Projesi ile birlikte daha net gözlemliyoruz. Kadınlar iş hayatının her alanında başarılı olabilir. Bu bakış açısıyla daha çok fırsat yaratmak adına iş dünyasına büyük görev düşüyor. Akaryakıt dağıtımı gibi ağırlıklı erkeklerin yoğun görev yaptığı bir sektörde bunu başardık. Farkındalık arttıkça toplumsal bir dönüşüm gerçekleşeceğine inancımız tam” diye konuştu.

HER OPET İSTASYONUNA EN AZ İKİ KADIN

Türkiye’de 1600’ü aşkın akaryakıt istasyonuyla faaliyet gösteren OPET, Kadın Gücü projesi ile akaryakıt istasyonlarındaki insan kaynakları süreçlerini gözden geçirerek her istasyonunda biri pompa biri market olmak üzere en az iki kadın çalışan olmasını hedefliyor. Akaryakıt Satış Yetkilisi, Market Satış Yetkilisi, istasyon yöneticisi, vardiya amiri, muhasebe elemanı gibi farklı pozisyonlarda kadınlara çalışma olanağı sunan OPET, bugün 72 ilde kadın akaryakıt satış yetkilisi ve kadın market satış yetkilisi istihdam ediyor. OPET, 2020 yılına kadar istasyonlarında toplam 3 bin 500 kadın çalışanın görevlendirilmesini planlıyor.

Proje kapsamında başvuruların alınması,  seçme ve yerleştirme işlemleri; Gi Group and Wyser Turkey Seçme ve Yerleştirme A.Ş tarafından takip ediliyor. Kadın Gücü Projesi kapsamında OPET istasyonlarında görev almak isteyen kadınlar ‘bilgi@kadingucu.com’ adresine mail atarak veya 0850 2114555 numaralı hattı arayarak iletişim sağlayabiliyorlar.

AKARYAKIT SATIŞ YETKİLİSİ 514’E YÜKSELDİ

  • OPET ve Sunpet istasyonlarında kadın çalışan sayısı 2bin 368’e yükseldi.
  • Kadın akaryakıt satış yetkili sayısı 514.
  • Kadın market satış yetkilisi sayısı ise 899.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir