Akaryakıt

OPET, Çanakkale’ye belgesel armağan etti

AA

 

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 13 yıldır yürüttüğü ‘Tarihe Saygı Projesi’ ile bölgenin tarihine sahip çıkmayı amaçlayan OPET, 2018 Troya Yılı kapsamında geçtiğimiz yıl Tevfikiye Köyü’nü Arkeo-köy’e dönüştürdü. Bu değişim; köyde yaşayan Son Troyalılar‘ın anlatımı ile ‘Anlat Troya’ belgeseline konu oldu.

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 2006 yılından bu yana devam eden ‘Tarihe Saygı Projesi’ ile bölgeede değişim yaratan OPET, ‘Uluslararası Troya Yılı’ nedeniyle geçtiğimiz yıl Troya bölgesinde yer alan Tevfikiye Köyü’nü Arkeo-Köy’e dönüştürdü. Tevfikiye, toprak altından çıkan Troya taşlarıyla kurulmuş ve köyde yaşayanların yıllarca arkeolojik kazılarda çalışmış olmasıyla Son Troyalılar’ın diyarıydı. Köy meydanında gerçekleşen fiziksel değişim, yerleştirilen heykeller, evlerdeki iyileştirmeler, köylülerin ihtiyaçlarına özel kurslar ve ortak bir bilinç ile Tevfikiye Köyü bir açıkhava müzesine dönüştürüldü. Troya’ya yapılan ziyaretler sırasında mola verilen, gezilen, organik sebze-meyve, hediyelik eşya alışverişinin yapıldığı ve ayda 2000’e yakın kişinin ziyaret ettiği Tevfikiye Arkeo-köy’de sosyal yaşam kalitesi de yükseldi. Anadolu’nun kadim değeri olan Troya’nın dünyaya tanıtılması için uluslararası ölçekte başlatılan kültür ve turizm hamlesine destek veren OPET’in bölgede yürüttüğü tüm bu çalışmalar, hikayeyi bizzat yaşayan Son Troyalılar yani Tevfkiyeliler’in keyifli anlatımıyla bir belgesele dönüştü.

BELGESEL KÖYDE YAŞAYAN TROYALILARIN ÜSLUPLARIYLA ANLATILDI

Efsanelere konu olan Troya kenti, binlerce yıl sonra Troya’nın taşlarıyla kurulan Çanakkale Tevfikiye Köyü ve Son Troyalılar’ın hikayesi ‘Anlat Troya’da. Belgeselde Troya efsanesini, Tevfikiye Köyü’nün geçmişini ve bugün OPET’le yaşanan büyük ‘Arkeo-Köy’ dönüşümünü, köyde yaşayan Son Troyalılar kendi üsluplarıyla anlattı. Değişimi yaşayanların hikayelerinin yanı sıra, Homeros’un Ilyada Destanı animatik anlatımlarla canlandırıldı. Belgesel Anlattroya.com adresinde interaktif hale getirildi. Çekimleri 1 yıl boyunca devam eden belgeselin yönetmenliğini İlker Canikligil ve Öncü Doğu Gürsoy üstlendi. Belgeselde, Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan ve Yrd. Doç. Dr. Seyhan Boztepe’nin danışmanlığına başvuruldu.

Troya’nın ve Son Troyalıların hikayesi ‘Anlat Troya’ belgeseli, Digiturk 18 no’lu kanalda yayınlanan beIN İZ HD’de 19 Temmuz Cuma günü, saat 21.30’da ilk gösterimiyle ekranlara geldi. Aynı akşam www.anlattroya.com’da izleyici ile buluştu. Belgesel beIN CONNECT platformu belgesel kategorisinden de yıl sonuna kadar izlenebilecek. 28 Temmuz’da beIN İZ HD’de tekrarı yayınlanan belgesel, 2 ve 24 Ağustos tarihlerinde yine beIN İZ HD’de ekrana gelecek.

SON TROYALILAR’A ÖZEL GÖSTERİM

Sanat Günleri kapsamında ayrıca atölye etkinliklerinin ardından saat 19.00’da Tevfikiye Kültür ve Sanat Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda ‘Anlat Troya’ belgeselinin Çanakkale’deki ilk gösterimi yapıldı. OPET’in Tarihe Saygı Projesi kapsamında Tevfikiye’nin Arkeo-Köy’e dönüşme macerasını yerel tanıklıkların ve projede yer alan uzmanların ağzından anlatan belgeselin ücretsiz gösterimine tüm Tevfikiye halkı katıldı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir