Akaryakıt

LUKOIL, Türkiye’deki faaliyetlerini tek şirket altında topluyor

AA

LUKOIL, Türkiye’deki faaliyetlerini tek çatı altında toplayacak. Akaryakıt depolama ve dağıtım lisansları Akpet Akaryakıt Dağıtım A.Ş. altında toplanırken akaryakıt satış operasyonu LUKOIL markası ile devam edecek.

LUKOIL şirketinin Perakende, Toptan, Dağıtıcılar Arası Ticaret ile İthalat, İkmal ve Depolama faaliyetleri artık tek bir şirket bünyesinde yapılacak. Bu çerçevede akaryakıt depolama ve dağıtım lisansları Akpet Akaryakıt Dağıtım A.Ş. altında toplanacak ve akaryakıt satış operasyonunu LUKOIL markası ile devam edecek. Süreç tamamlandığında daha verimli, daha şeffaf ve en önemlisi bayilerine mükemmel hizmet veren bir şirket haline gelmesi hedefleniyor.

Birleşme ile ilgili LUKOIL’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bu adımın atılmasının başlıca sebebi, LUKOIL ve Akpet olarak iki ayrı şirket ile yürüttüğümüz operasyonda karşılaşılan komplike satış prosedürlerinin güçlü tek bir şirket yapısı ile ortadan kaldırılmasıdır. Aynı zamanda tesislerin depolama lisans sahibi Akpet olması sebebiyle günlük ürün transferi ve benzeri operasyonel işlerden kaynaklanan zaman kaybı ile bunların yarattığı ilave iş yükünü giderilmesi. Böylelikle bayilere daha da hızlı hizmet verebilme imkanı yaratılacak.”

LUKOIL bayileri iş birliğine hazır

Süreci öncelikle bayileri ile açık ve şeffaf şekilde paylaşarak başlamak isteyen LUKOIL, bölgelerinde kanaat önderi olan bayileri ile Çırağan Saray’ında gerçekleştirdikleri toplantıda bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda LUKOIL CEO’su Arash Repac, en yetkili ağızdan süreci ve bunun hedeflerini bayiler ile paylaştı ve ortak fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıda LUKOIL bayileri, değişim sürecini memnuniyetle sahiplendiklerini ve daha güçlü bir şirket yapısını birlikte inşa etmek için iş birliğine hazır olduklarını beyan ettiler.

Bayiler sadece LUKOIL markası altında müşterilerine hizmet verecek

Dönüşüm sürecinde Akpet logolu 98 adet istasyonun büyük bir kısmının LUKOIL kurumsal kimliğine kavuşmaları sağlanacak. Böylece tüm LUKOIL bayileri tek şirket altında ve sadece LUKOIL markalı istasyonlar ile müşterilerine hizmet verecek. Tek dağıtım şirketi ve tek marka altında satış iki markalı olmanın müşteri kafasında yarattığı karışıklığı ortadan kaldırmak için atılan önemli bir adım.

Bayilerin mevcut sözleşmelerinden gelen hakları aynen devam edecek olup, bayilerine ilave bir maliyet getirmemesi için, oluşan masrafları LUKOIL üstlenecek. Bu çerçevede bayilerin desteği ile mutabakat belgelerinin tamamına yakını imzalandı. LUKOIL satış ekibi bu süreci iki aydan daha kısa bir sürede tamamladı. LUKOIL’den yapılan açıklamada “Bu sürecin iki aydan kısa sürede tamamlanmış olması ekip başarısı ve özverisinin yanı sıra bayilerimizin LUKOIL markasına olan sadakatinin ve güveninin net bir göstergesidir” denildi.

‘LUKOIL en güvenilir, en şeffaf, en ulaşılabilir ve en yenilikçi iş ortağı’

EPDK Şubat ayına ait Petrol Piyasası Sektör Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, motorin türleri satışları yüzde 10,5 artarak 1 milyon 663 bin 36 tona ulaştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Şubat ayına ait Petrol Piyasası Sektör Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplam petrol ürünü satışları yüzde 10,34 artarak 2 milyon 17 bin 123 ton olarak gerçekleşti. Benzin türlerinde satışlar yüzde 9,92 azalırken motorin türlerinde yüzde 10,5 artış oldu. Motorin türleri ithalatı da yüzde 41, 89 artarak 1 milyon 91 bin 923 ton olarak gerçekleşti.

Petrol ürünleri satışları yüzde 10,34 arttı

2018 yılı Şubat ayında 2017 yılı Şubat ayına göre, toplam petrol ürünü satışları yüzde 10,34 artarak 2 milyon 017 bin 123 ton olarak gerçekleşti. Benzin türleri satışları ise yüzde 9,92 azalarak 166.652,586 ton olarak gerçekleşirken motorin türleri satışları yüzde 10,50 artarak 1 milyon 663 bin 036 tona ulaştı.

İhrakiye satışlarına bakıldığında, toplam ihrakiye satışları yüzde 20,07 artarak 316 bin 835 ton olarak gerçekleştiği görüldü. Havacılık yakıtları satışları yüzde 19,35 artarak 104 bin 483 ton, denizcilik yakıtları satışları yüzde 21,45 artarak 173 bin 623 ton, motorin türleri satışları ise yüzde 9,05 azalarak 28 bin 611 ton olarak gerçekleşti.

Motorin ithalatı yüzde 42 oranında artış gösterdi

Şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, toplam ithalat yüzde 2,54 artarak 2 milyon 745 bin 876 tona ulaştı. Ham Tablo 3.4. Dönemler Arası Yurtiçi Satış Miktarlarının Karşılaştırılması petrol ithalatı yüzde 23,88 azalarak 1 milyon 314 bin 029 ton olarak gerçekleşirken, motorin türleri ithalatı yüzde 41,89 artarak 1 milyon 091 bin 923 tona ulaştı. Havacılık yakıtları ithalatı ise yüzde 530,80 artarak 40 bin 181 ton olarak gerçekleşti.

PÜİS Başkanı İmran Okumuş;

PÜİS olarak tam desteğimiz var. Aynı zamanda taşıt tanıma ve diğer konularda LUKOIL’in desteğini önemsiyoruz.

Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon;

Atılan bu adımın tüm LUKOIL ailesi için hayırlı olmasını diliyorum.

LUKOIL Mirpaşa Petrol Sahibi Mehmet Mirpaşa;

LUKOIL hep bizim yanımızda, biz de LUKOIL’in yanındayız. Sözleşmeyi imzaladım ve her şeyin çok daha iyi olacağına inanıyorum.

Koçaklar Akaryakıt A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Alper Koçak;

Yerinde bir karar, sonuna kadar destekliyoruz. Çok doğru bir hareket olduğunu düşünüyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir