Akaryakıt

‘LUKOIL fırsat eşitliğini göz önünde bulunduruyor’

AA

Türkiye ve 30 ülkede daha faaliyet gösteren Rus şirketi LUKOIL, kısa süre önce Kariyer.net tarafından verilen İnsana Saygı Ödülü’ne layık görüldü. Çalışanların yanı sıra iş başvuruları konusunda adaylara da gösterdikleri hassasiyet nedeniyle bu ödüle layık görülen LUKOIL’in insan kaynakları anlayışını İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Yulia Göztok’tan dinledik.

Dünyanın 12 ülkesinde petrol ve gaz arama ve üretim projelerini gerçekleştiren ve Rusya’nın 60’dan fazla bölgesinde, 4 kıtada, 30 ülkede yaklaşık 150 bin çalışanı ile faaliyet gösteren LUKOIL’in, Türkiye’deki insan kaynakları politikasını İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Yulia Göztok’tan dinledik. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Göztok; “LUKOIL fırsat eşitliğini göz önünde bulunduruyor ve bulunduğu ülkenin insanlarına saygı duyuyor” dedi.

“EĞİTİM VE GELİŞİM FONKSİYONU BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Çalışanlar için düzenlediğiniz özel eğitimler veya programlar var mı? Bunlardan bahseder misiniz?

Eğitim ve gelişim fonksiyonu bizim için çok önemli. Yıl içerisinde çalışan arkadaşlarımız için çeşitli eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimler, kişisel gelişim, motivasyon ve mesleki eğitimlerden oluşuyor. Departmanlara göre mesleki eğitimler haliyle değişiklik gösteriyor. Bu durumda ilgili departman yöneticisi ve çalışanların talebi üzerine istenilen eğitimleri organize ediyoruz. Kişisel gelişim ve motivasyon eğitimlerini bizzat biz düzenliyoruz. Kısa bir süre önce Geri Bildirim eğitimini düzenledik, çok güzel geri dönüşler aldık.

Geçen yıl başlayan ve bu yıl da devam eden Rusça dil eğitimimiz var. Bir Rus firması olarak çalışanlara fırsat eşitliği sağlamak adına bu eğitimi düzenlemeye başladık. Çalışanlarımızdan bu dili öğrenmek isteyenler bu eğitime katılabiliyorlar. Buradaki amaç, çalışanlarımıza uluslararası arenada kariyer planlarına destek vermek ve şirketimizde fırsat eşitliği sağlamak. Bu eğitimin sonunda da arkadaşlarımızı ödüllendireceğiz. Moskova’da anlaştığımız bir üniversitede iki haftalık dil eğitimine katılacak, burada öğrendiklerini pekiştirme şansı bulacaklar.
Bir de SEÇ Departmanımız ile birlikte zorunlu olan iş sağlığı ve güvenliği, arama kurtarma, yangın ve benzer eğitimleri düzenliyoruz.

Yine LUKOIL çalışanları için uygulanan staj programımız var. LUKOIL kurumsal politikasına göre, bütün LUKOIL grupları farklı ülkelerdeki de dahil olmak üzere, tüm organizasyonlardaki süreçlere katılabiliyorlar. Belirlediğimiz ilkeler ve kriterler kapsamında gelen talepleri değerlendiriyor ve çalışanlarımıza tercih ettikleri ülkelerdeki LUKOIL şirketlerinde staj yapma imkânı sunuyoruz. Staj yapanlar LUKOIL’in farklı ülkelerdeki çalışma sistemini, farklı bakış açılarını görebiliyor ve böylece çalışanlarımızın şirkete olan aidiyet duygusu daha da pekişmiş oluyor.

Yeni başlayan arkadaşlarımıza şirket kültürünü, bağlı bulunduğu departmandaki ilgili pozisyonun iş süreçlerini hızlı bir şekilde öğrenmesini ve adaptasyonunu sağlamak için Oryantasyon eğitimi veriyoruz. LUKOIL ailesine yeni katılan çalışanlarımız önce şirketimizi gezer ve çalışma arkadaşlarını tanır. Şirket hakkında genel bilgi, yönetmelik ve tüzüklerimizi okumasını sağlar ve tüm çalışanlarımıza duyuru maili göndeririz. Bir sonraki aşamada da departman yöneticileri ile birebir toplantılar organize ediyoruz. Adaptasyonun en önemli noktalarından biri de bu oluyor. Ofis çalışanlarına sahadaki yapıyı anlatan bir programımız var. Ayda bir defa yeni başlayan ve henüz bu geziye katılmamış olan arkadaşlarımızla önce Körfez akaryakıt dolum ve depolama tesisimize gidiyor; tesis faaliyetleri hakkında oradaki yetkili kişi bir sunum gerçekleştiriyor, sonrasında özel iş kıyafetleri giyilerek gezi yapılıyor. Daha sonra, LUKOIL istasyonuna gidiyoruz ve Power Team ekibi bizi karşılıyor; oradaki yapı ve süreçler anlatılıyor. İstasyonda ikili gruplara ayırdığımız ofis çalışanlarımız, istasyona gelen misafirlerimize sadakat programımız olan Taraftar Kart’ı tanıtıyorlar. Sonrasında hazırladığımız öneri formu katılımcılara veriliyor ve değerlendirme sürecine geçiyoruz. Böylelikle oryantasyon sürecimiz bir ay civarında sürmüş oluyor.

“YAKIN BİR TARİHTE ‘BİR ÖNERİM VAR’ UYGULAMASINA GEÇİŞ YAPTIK”

Çalışanlar için özel uygulamalarınız, motivasyon faaliyetleriniz bulunuyor mu?

İnsan kaynakları politikamızın temelini kaliteli ve mutlu bir iş gücü ile çalışmak oluşturuyor. Bununla ilgili olarak yakın bir tarihte tüm arkadaşlarımızın katılabildiği ‘Bir Önerim Var’ uygulamasına geçiş yaptık. Buradaki amacımız çalışanlarımızı bütün iş süreçlerine ve stratejik planlara dahil etmek. Yıl boyunca bize önerilerini iletiyorlar. Üst yönetimimiz tüm önerileri inceliyor ve uygun olup olmayacağı, fayda sağlayıp sağlayamayacağı belirlenerek öneri hayata geçiriliyor. Gelen öneriler için girişimlerimize başladık. Yakında bu öneriler hayata geçecek ve yılsonunda önerisi en faydalı bulunan çalışanlarımıza özel ödüller verilecek.
Geçen yıl itibarıyla çalışanlarımızın kullanımına açtığımız Power GYM spor salonumuz var. Orada çalışanlarımızın kullanabileceği spor ekipmanlarımız yer alıyor. Haftanın beş günü belirli saatlerde iki hocamız çalışanlarımızın sportif yaşamına destek oluyorlar. Buradaki amacımız, çalışanlarımızın iş ortamlarında da sağlıklı yaşamına destek ve motivasyon sağlamak. Çalışanlarımız iş sorumluluklarını eksiksiz ve zamanında yerine getirmek kaydıyla üst yöneticisinden onay almasına gerek duymadan istedikleri saatte spor salonunu kullanma hakkına sahipler.
Spor salonunun ayrıca şöyle güzel bir etkisi daha var, her zaman iş ortamında birbirleriyle kaynaşma fırsatı bulamayan, farklı milletlerden oluşan çalışma arkadaşlarımızın spor salonunda bu ilişkilerini geliştirebilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu anlamda spor salonu önemli bir sosyal alana dönüşüyor.

Şirketimizin bahçesinde çalışması halen devam eden LUKOIL Teras Cafe projemiz var. Bu kafede arkadaşlarımız yemek yiyip toplantılarını yapabilecek ve misafirlerini ağırlayabilecekler.

LUKOIL İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nün faaliyetlerini anlatır mısınız?

İnsan Kaynakları Direktörlüğü olarak organizasyonumuzda İK grubumuz ve idari işler departmanımız var. İnsan Kaynakları grubunda 4 kişi olmak üzere iki birimde toplam 11 çalışan bulunuyor. LUKOIL Türkiye şirketler grubunda dört ticari firma bulunuyor ve bu firmalarda 240 çalışanı var. Bu çalışanların yarısından fazlası İstanbul Genel Merkez’de, geri kalanı ise Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan 8 akaryakıt dolum ve depolama tesisinde, 4 gaz tesisinde ve 5 bölge satış müdürlüklerinde çalışıyor.

“LUKOIL FAALİYET GÖSTERDİĞİ ÜLKELERDE O ÜLKENİN YERLİ İNSANLARI İLE ÇALIŞMAYI TERCİH EDİYOR”

LUKOIL’in, Türkiye’de de uygulanan global insan kaynakları politikalarından bahseder misiniz?

LUKOIL’in global insan kaynakları politikasına göre, faaliyet gösterdiği ülkelerde çoğunlukla o ülkenin yerli insanları ile çalışmayı tercih ediyor. Burada LUKOIL fırsat eşitliğini göz önünde bulunduruyor ve bulunduğu ülkenin insanlarına saygı duyuyor. LUKOIL Türkiye çalışanlarının yüzde 94’ü Türk vatandaşıdır.

İşe alım süreci LUKOIL’de nasıl gerçekleşir? Süreçlerinizi anlatır mısınız?

Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda bir buçuk ay önce işe alım sürecinde dijital iş görüşmesi platformuna geçiş yaptık. Açtığımız ilanlara yüzlerce başvuru geliyor ve hepsini tek tek inceliyoruz. Kriterlere uygun olduğunu düşündüğümüz arkadaşlarımızla iletişime geçiyoruz. Ama bazen adayın görüşmeye gelmemesi veya görüştüğümüzde aslında kriterlerimizin uyuşmadığını fark ettiğimizde bu her iki taraf için de zaman kaybına yol açıyor. Bunu önlemek adına dijital platforma geçiş yaptık ve bu sayede daha kısa sürede daha fazla adayı değerlendirme fırsatı yakalamış oluyoruz.

Dünyanın 12 ülkesinde petrol ve gaz arama ve üretim projelerini gerçekleştiren ve Rusya’nın 60’dan fazla bölgesinde, 4 kıtada, 30 ülkede yaklaşık 150 bin çalışanı ile faaliyet gösteren LUKOIL’in, Türkiye’deki insan kaynakları politikasını İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Yulia Göztok’tan dinledik. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Göztok; “LUKOIL fırsat eşitliğini göz önünde bulunduruyor ve bulunduğu ülkenin insanlarına saygı duyuyor” dedi.

LUKOIL’E İNSANA SAYGI ÖDÜLÜ

Kariyer.net tarafından verilen İnsana Saygı Ödülü’ne layık görüldünüz. Bu ödülle ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

LUKOIL Grup Şirketleri için Kariyet.net portalında 2017 yılı içerisinde açtığımız ilanları çok hızlı olarak ve yüzde 99’un üzerinde gerçekleşen geri dönüşlerimiz vesilesiyle aldık. Ortalama 21 günün altında yanıtlanması kriteri olmasına rağmen biz 3 günün altında bir sürede geri dönüşte bulunuyoruz. Bu çalışma prensibimiz bundan sonra da devam edecek ve bu ödülün devamının da geleceğine inancımız tam.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 10:09 8 Ağustos 2018