Akaryakıt

Londra’da düzenlenecek Shell Eco-marathon’a sayılı günler kaldı

AA

Shell’in, inovasyon ve sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamındaki en önemli projelerinden olan Shell Eco-marathon Avrupa heyecanına sayılı günler kaldı. Avrupalı binlerce öğrenci kendi tasarladıkları araçlarla ‘en az enerjiyle en uzun mesafeyi’ kat edebilmek için mücadele edecek. Londra’da 1-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek ‘Make the Future Live – Geleceği Canlandır’ etkinliği kapsamındaki yarışmada Türkiye’den 11 takım yarışacak.

SHELL Eco-marathon’da Avrupa’da, başta Avrupa ülkelerinden olmak üzere 25 ülkeden 161 ekip, mühendislik ve tasarım yeteneklerini iki ana kategoride sergileyecek. 1985’ten beri düzenlenen Mileage Challenge yarışmasında en az enerjiyi kullanarak en uzun yolu kat edebilen aracın tasarımcıları ödülün sahibi olacak. Geçtiğimiz yıl, Fransız ekip Microjoule-La Joliverie 2,324 kilometreyi yalnızca bir litre yakıtla kat etmeyi başarmıştı.

Make the Future Live – Geleceği Canlandır Küresel Genel Müdürü Norman Koch etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Shell Eco-maraton’un en önemli amacı bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında kariyer hedefleri olan öğrencilere ilham olmaktır. Bu program, öğrencilere enerji verimliliğiyle ilgili teorileri test etme ve inovatif yeteneklerini sergileme imkânı verecek. Her yıl yeni sonuçlar elde ettiğimiz yarışmada bu sene takımların hangi inovatif fikirleri ortaya koyacağını merakla bekliyorum.”

TÜRKİYE’DEN 11 TAKIM KATILIYOR

Shell Eco-marathon Avrupa yarışmasında Türkiye’yi bu yıl Adana, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Ankara ve Trabzon’daki 10 üniversite ve 1 liseden toplam 11 takım temsil edecek. Etkinlik aynı zamanda, enerji verimliliğinin, sürücünün stratejisi, yeteneği ve hızıyla birleşeceği, Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarından gelen “şehir konsepti” ekiplerinin yarışacağı Dünya Sürücüler Şampiyonası’na (Drivers’ World Championship) da ev sahipliği yapacak.

“GENÇLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem de gençlerin mühendislik ve tasarım yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayan Shell Eco-marathon yarışması ile ilgili şu bilgileri verdi: “Shell, artan enerji talebine çözüm sunmak için yenilenebilir enerji gibi alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapıyor ve aynı zamanda enerjinin verimli kullanılması için projeler geliştiriyor. Bilgi ve birikimimizi gençlerimizin mühendislik ve tasarım yetenekleriyle birleştirmekten, onların küresel platformda ülkemizi temsil ettiğini görmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye olarak küresel yarışmaya 14. kez katılıyoruz ve son 4 yıldır Eco-marathon yarışmasını Türkiye’de TİM ve OİB (Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği) iş birliği ile gerçekleştiriyoruz. Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmenin yanı sıra, finans kaynağı bulma, takım çalışması, iletişim yönetimi, proje yönetimi gibi birçok farklı konuda gelişim imkânı buluyor.”

Shell Eco-marathon Avrupa 2019’a Türkiye’den Katılacak Takımlar:

Takım adı Okul adı Araç adı Araç kategorisi Enerji kaynağı Şehir
AE2 PROJECT TEAM Yıldız Teknik Üniversitesi 41at Prototip Elektrikli Batarya İstanbul
BuAlert Boğaziçi Üniversitesi Electrotype 1 Prototip Elektrikli Batarya İstanbul
CUKUROVA ELECTROMOBİLE TEAM Çukurova Üniversitesi 1,5 Adana Şehir Konsepti Elektrikli Batarya Adana
Enerji Teknolojileri Topluluğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Simurg Şehir Konsepti Elektrikli Batarya Trabzon
Facilis İstanbul Teknik Üniversitesi Macaw 2 Prototip Benzin İstanbul
Hidroana Eskişehir Teknik Üniversitesi Azur Prototip Hidrojen Eskişehir
METU-CET Orta Doğu Teknik Üniversitesi R4 Prototip Elektrikli Batarya Ankara
T Y E K K Erciyes Üniversitesi ERCİYES Prototip Benzin Kayseri
Team TERAKKI Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi Terakki Urban Electric 2019 Şehir Konsepti Elektrikli Batarya İstanbul
Team UMAKİT Bursa Uludağ Üniversitesi Barbaros Şehir Konsepti Hidrojen Bursa
Yeditepe Automotive Yeditepe Üniversitesi E-7 CONCEPT Şehir Konsepti Elektrikli Batarya İstanbul

 

GELECEĞİ CANLANDIR ETKİNLİĞİNDE HÜKÜMETLER VE İŞ DÜNYASI BİR ARAYA GELİYOR

‘Geleceği Canlandır’ etkinliği hükümetleri, iş dünyasını, girişimcileri, öğrencileri ve yerel toplulukları bir araya getiren, yeni fikirlerin ortaya konup tartışılacağı bir inovasyon platformu sunarak küresel enerji zorluklarıyla mücadeleye katkıda bulunan bir programdır.

DÜNYA SÜRÜCÜLER ŞAMPİYONASI 5 TEMMUZ’DA LONDRA’DA GERÇEKLEŞECEK

Shell Eco-marathon, geleceği tasarlayacak öğrencileri bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik kariyerlerine teşvik etmeyi hedefleyen, dünya lideri konumunda bir enerji verimliliği programıdır. Bu program, ekiplerin tasarım, teknoloji ve mühendisliğin tüm yönlerini keşfederek ultra-enerji-verimli arabalar yaratmalarını ve pistte yarıştırmalarıyla gerçekleşir. Birincisi 1985’te resmi olarak Fransa’da düzenlenen Shell Eco-marathon Mileage Challenge yarışmasının konseptinin kökenleri 1939’da Amerika Shell Petrol Şirketi çalışanlarının arasında, aynı miktarda yakıtla en uzun mesafeyi kat edebilen arabayı yapmak üzerine başlayan dostça bir bahse dayanıyor. 34 yıl önce ahşap arabaların yarıştığı bu küçük yarış, büyüyerek dokuz lokasyonda 50 ülkeden binlerce katılımcının ağırlandığı bugünkü haline dönüştü. Günümüzde, Shell Eco-marathon programları yılda bir kez Asya, Amerika ve Avrupa’da iki ana yarışmada düzenleniyor: öğrencilerin en uzun mesafeyi en az yakıtla gitmeyi hedeflediği Shell Eco-marathon Mileage Challenge yarışı ve dünyanın dört bir yanından Urban Concept ekiplerinin yarıştığı dünyanın en hızlı enerji verimli arabasını bulmayı hedeflediği Shell Eco-marathon Dünya Sürücüler Şampiyonası. Eleme turlarının Kaliforniya ve Kuala Lumpur’da gerçekleştiği 2019 Shell Eco-marathon Dünya Sürücüler Şampiyonası 5 Temmuz’da Londra’da gerçekleşecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir