Akaryakıt

“Lastik hava saatleri muayene kapsamından çıkarılmalı”

lastik hava basıncı
AA

TABGİS Başkanı Zülfikar, lastik hava saatlerinin muayene kapsamından çıkarılması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), akaryakıt istasyonlarındaki lastik hava saatlerinin muayene kapsamından çıkarılması gerektiğine dair bir açıklama yayımladı.

TABGİS’in açıklamasında, 11 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan “Su Dışındaki Sıvılar için Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği” gereği akaryakıt istasyonlarındaki  hava saatlerinin muayeneleri için de 29 Şubat 2020 tarihine kadar TSE’ye başvurulması gerektiği hatırlatıldı. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında, her bir ölçü aleti için ayrı ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanacağı bilgisi de verildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, akaryakıt istasyonlarında bulunan motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazların muayene kapsamından çıkarılması gerektiğini, çünkü bu hizmetin istasyonlarda ücretsiz olarak verildiğini söyledi.

“BU DURUMDAN EN ÇOK TÜKETİCİLER OLUMSUZ ETKİLENECEK”

Zülfikar, Motorlu Taşıt Lastiklerinin Hava Basıncı Ölçümünde Kullanılan Cihazlara Dair Yönetmeliğin 2 Aralık 2015 tarihinde yürürlükten kaldırıldığını, ancak 11 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan Yönetmelik ile yeniden yürürlüğe girdiğini belirterek, bu hizmetten herhangi bir maddi beklentisi olmayan bayilerin zarar görmemesi adına hava saati muayenesinin kapsamdan çıkarılması için TABGİS olarak gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

TABGİS Başkanı, zamanında AB ülkelerinin de aynı şekilde hava saati muayenelerini kaldırdığını, muayenenin yönetmelik kapsamından çıkarılmaması halinde bu durumdan en çok tüketicilerin olumsuz etkileneceğini, kullanılan cihazlara ceza uygulanması halinde de akaryakıt istasyonlarının bu defa zarara uğrayacağını ifade ederek, bu yanlışın yetkili makamlarca en kısa sürede düzeltileceğini umduklarını söyledi.

“Akaryakıt istasyonları hava su saatlerini sökebilir”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir