Kuzey Deniz Yolu’nun ilk çalışma toplantısı yapıldı

Kuzey Deniz Yolu Halk Konseyi’nin ilk çalışma toplantısı Viladivostok Doğu Ekonomi Forumu’nda yapıldı.

Kuzey Deniz Yolu (NSR) Halk Konseyi’nin ilk çalışma toplantısı Doğu Ekonomi Forumu (EEF) kapsamında, Viladivostok’ta adını Amiral G.I. Neevelskiy’den alan Devlet Denizcilik Üniversitesi’nde yapıldı.

Toplantıya, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’yi inşa eden ROSATOM’un Genel Müdürü Alexey Likhachev, NSR Direktörü Vyacheslav Ruksha, PAO Sovcomflot CEO’su Sergey Frank, Mitsui OSK Lines (Japon Nakliye Şirketi) Başkan Vekili Takeshi Hashimoto, Nordic Bulk Carriers (Danimarkalı Nakliye Şirketi) Singapur Ofisi Genel Müdürü Thomas Lindgren Jensen, Stena Bulk AB (İsveçli Şirketler Grubu) Genel Müdürü Mats Karlsson, Tschudi Nakliye Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Felix Tschudi, CNPC Temsilciler Ofisi Başkanı Chang Fuquan, Total S.A. Rusya Başkanı Arnaud Le Fall ve Topaz Enerji ve Denizcilik CEO’su Rene Kofod Olsen katıldı. Ayrıca federal yönetim ve yasama otoriteleri temsilcileri, bölgede faaliyet gösteren büyük ölçekli Rus ve uluslararası şirketler, bilim insanları, kamu kurumları ve medya mensupları da toplantıda yer aldı.

“HEDEFE ULAŞMAK İÇİN GEREKLİ ADIMLAR ATILDI”

Toplantının açılış konuşmasını yapan ROSATOM Genel Müdürü Alexey Likhachev konuşmasında “Yıllık kargo akışı hedefi olan 80 milyon tona 2024’e kadar ulaşmak amacıyla ‘Kuzey Deniz Yolu’ isimli federal proje kapsamında, gerekli adımlar atıldı. Bu görevin üstesinden geleceğimize şüphemiz yok ve ayrıca Artktik Buzkırıcı Filosu, uydu irtibatı, acil durum kurtarma araçları, liman filosu ve dijital nakliye hizmetlerini kapsayan altyapı sistemini de kuracağız. Buna ilaveten Ağustos ayında, St. Petersburg’da yapımı devam eden üç tane buz kırıcının yanı sıra, üçüncü ve dördüncü seri evrensel buz kırıcıların yapımı için bir antlaşma imzalandı” dedi.

Aynı gün ‘ROSATOM Cargo’ A.N. Neklyudov Genel Müdürü, KOMERI (Kore Denizcilik Teknoloji Araştırma Enstitüsü) Başkanı Kong Gil Young ve Kore Lojistik Firması Sinokor’un Genel Müdürü Lim Sam Seob çok uluslu bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Kuzey Deniz Yolu (NSR) Halk Konseyi kuruluş toplantısı, nükleer buz kırıcı ‘Arktika’da 6 Haziran’da St. Petersburg’da gerçekleşmişti.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *