Akaryakıt

Kurucumuz M. Zekai Komsuoğlu kabri başında anıldı

AA

1968 yılında Enerji Petrol Gaz gazetesini yayınlamaya başlayarak, halen içinde Gas & Power ve Green Power gazeteleriyle www.petroturk.com’un da bulunduğu Enerji Yayın Grubu’nun temellerini atan kurucumuz merhum M. Zekai Komsuoğlu (1928 – 2001) vefatının 18. yılında anıldı.

M. Zekai Komsuoğlu’nu anma töreni 15 Kasım Cuma günü Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki mezarı başında yapıldı.

Yaşamı boyunca gerek kamuda gerekse özel sektörde üstlendiği görevlerde Türkiye petrol sektörünün gelişmesi ve ilerlemesi için son derece aktif ve özverili bir çalışma içinde bulunan M. Zekai Komsuoğlu, 15 Kasım 2001’de 73 yaşındayken Ankara’da hayata veda etti. Komsuoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çok sayıda siyasetçi ve bürokrat ile başta petrol sektörü olmak üzere enerji sektörünün temsilcilerinin katıldığı cenaze töreninin ardından 16 Kasım’da Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.

ENERJİ PETROL GAZ’I 1968’DE KURDU

T.C. Basın Şeref Kartı sahibi olan M. Zekai Komsuoğlu, 15 Eylül 1928’de Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nde doğdu. Gazetecilik yaşamına 1946 yılında 18 yaşındayken, Kayseri’de başlayan Komsuoğlu, daha sonra Ankara Hukuk Fakültesi’nde okurken öğrenci derneklerinde çalıştı. Ankara’da Ulus, Hakimiyet ve Medeniyet gibi dönemlerinin ses getiren yayınlarında çalışan M. Zekai Komsuoğlu, daha sonra Yalvaç Gazetesi’ni çıkarmaya başladı. Bir taraftan Hürriyet ve Cumhuriyet Gazetelerinin Isparta muhabirliğini yürüten Komsuoğlu, aynı zamanda Isparta Demokrasi Gazetesi’ni de çıkardı. Isparta’dan sonra sırasıyla Ankara Zafer Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü, Akşam Gazetesi Ankara Bürosu’nda yöneticilik görevlerini yapan M. Zekai Komsuoğlu, Türkiye Gazetesi’nin Ankara ve Parlamento Temsilciliği görevlerinde bulundu. Komsuoğlu bir dönem şimdiki adı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda Basın Müşavirliği yaptı. Komsuoğlu, Süleyman Demirel’in Başbakanlığı döneminde kendisine takılan ‘Barajlar Kralı’ unvanının da isim babası. M. Zekai Komsuoğlu uzun yıllar Petrol Ofisi A.Ş. Basın Müşavirliği görevini de üstlendi. Komsuoğlu Enerji Petrol Gaz Gazetesini 1968 yılında kurdu. Bu tarihten sonra Türkiye petrol sektörünün gelişmesi ve ilerlemesinde gerek kamuda gerekse özel sektörde son derece aktif ve özverili bir çalışma içerisinde bulundu. Petrol sektörüne yaptığı katkılardan dolayı M. Zekai Komsuoğlu adına eşi Biheyecan Komsuoğlu’na PÜİS tarafından 28 Mart 2003 tarihinde ‘Üstün Hizmet Altın Madalyası’ verildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 17:30 15 Kasım 2019