Akaryakıt

Konutlarda enerji verimliliği ve finansmanının önemi anlatıldı

AA

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ev sahipliğinde bugün Wyndham Grand Levent Otel’de “TuREEFF, Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı Forum ve Ödül Töreni” gerçekleşti. Etkinlikte, TuREEFF’in katkısı, hane halkı ve bina ölçeğinde enerji verimliliği konularına değinildi.

Konutlarda enerji verimliliği iyileştirmelerinin finanse ederek, konut sahiplerinin de enerji giderlerinin düşürülmesine yardımcı olmasının amaçlandığı etkinlik paydaşları da bir araya getirdi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren EBRD Türkiye Ülke Başkanı Arvid Tuerkner; “Sürdürülebilirlik her şeyin kalbinde yatıyor. Biz yatırımların yeşil olmasını hedefliyoruz. Türkiye’ye 12 milyon avro yatırım sağladık. Biz hükümetlere politika hazırlama konusunda da yardımcı oluyoruz. TuREEFF insanlara doğrudan temas ediyor. Türkiye’de haneler yüzde 50 enerji harcıyor. Türk bankalarına da 350 milyon ABD doları katkı verildi” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Danışmanı Dr. Yüksel Malkoç, ” Verimliliği en ucuz üretim olarak görebiliriz. Ama enerji verimliliği ne yazık ki diğer kaynaklar kadar farkındalık içermiyor.9.3 milyon bina var. Toplam konut ise 22 milyon civarında. Biz yaptığımız deneyler sonucunda binalarda yüzde 40 bir verimlilik sağlanabileceğini gördük” diye konuştu.

Moderatörlüğünü TuREEFF Proje Direktörü Dr. Murat Sarıoğlu’nun yaptığı “Konutlarda Enerji Verimliliği Finansmanı ve TuREEFF’in Katkısı” başlığıyla düzenlenen oturumda panelist olarak Garanti BBVA Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Songül Yeşilçimenli, Şekerbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Birim Müdürü Enis Bulca, Türkiye İş Bankası Bireysel Bankacılık Birim Müdürü Kubilay Aykol, Yapı ve Kredi Bankası KOBİ ve OBİ Bankacılığı Müşteri Yön. ve İş Geliştirme Direktörü Burçak Bıçaklar yer aldı.

Garanti BBVA Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Songül Yeşilçimenli, “Enerji verimliliği projelerini destekliyoruz. Tum binalarımız çevre yönetim sistemine sahip. Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endesinde de yer aldık. TuREEFF’in kaynak ve danışmanlık desteği onemli oldu” dedi. Yesilçimenli, binalarda da enerji kimlik belgesinin alınmasının önemine değindi.

Şekerbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Birim Müdürü Enis Bulca, “Sürdürülebilir dediğimizde kırsal ve tarım kesimlerine destek veriyoruz. Yaklaşık 110 bin kişiyi enerji verimliliğiyle tanışırdık. Birçok enerji verimliliği ve çevreyi korumaya yönelik projelere finansman sağlamaya devam ediyoruz. Aynı zamanda gerekli teşviklerin de verilmesi çok önemli” diye konuştu.

Türkiye İş Bankası Bireysel Bankacılık Birim Müdürü Vahide Uyar, enerji verimliliği farkındalığına her gün yenilerini eklediklerini söyledi.

Yapı ve Kredi Bankası Kobi ve OBİ Bankacılığı Müşteri Yön. ve İş Geliştirme Direktörü Burak Bıçaklarnise konuşmasında geleceğe yeşil bir destek bırakabilmenin hedefleri olduğunu söyledi.

7 PROJEYE ÖDÜL

Toplantıda, sera gazı emisyonunun azaltılmasına ve yeşil ekonomiye katkıları nedeniyle Zafer Hakan Yapı İnşaat, Hun Perakende İnşaat, Tema İstanbul, Eldem AŞ, Modern Klima, Elvan İnşaat ve Neyka Nakliyat ödüle layık görüldü.

Bankalar ise, Şekerbank, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası ve Garanti BBVA oldu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 13:21 26 Kasım 2019