Akaryakıt

KKTC’nin 35. yıldönümü Ankara’da kutlandı

AA

Sibel AcarAnkara

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 35. yıldönümü nedeniyle düzenlenen Milli Gün Resepsiyonu’ Başkent Ankara’da gerçekleştirildi.

Resepsiyona GenelKurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanı sıra üst düzey katılım gerçekleşti.

Düzenlenen programda katılımcılara seslenen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez KKTC Türkleri’nin her zaman yanlarında olduklarının altını çizerek konuşmalarına başladı.

“Kıbrıslı Türklerin haklarını görmezden gelmeye çalışanlara tavrımız her zaman nettir”

Türk milletinin Kıbrıslı Türklerin haklı mücadelesini daima desteklediğini ifade eden Dönmez konuyla ilgili; “Kıbrıslı Türkleri azınlık haline getirmeye çalışan politikalara başta halkımız olmak üzere bizlerin asla izin vermeyeceğimizi buradan duyurmak istiyorum. Kıbrıslı Türklerin haklarını görmezden gelmeye çalışanlara tavrımız her zaman nettir. Adadaki hiçbir haksız müdahaleye bu zamana kadar göz yummadığımız gibi bundan sonra da asla göz yummayacağız. Her türlü tehtide aynı kararlılıkla tepki verilecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar uyguladığı politikalarda adanın istikrar ve barış adası olma yönündeki eylemleri desteklendiğini söyleyen Dönmez, Güney Kıbrıs’ın daima bu tutumun aksi yönde  olduğunu söyledi. Adadaki doğal hakların adilce paylaşılmasından yana olduklarının altını çizen Dönmez sözlerini şöyle sürdürdü: “Sismik ve sondaj gemilerimiz Akdeniz’de çalışmalarına başladı. Adadaki haklarımızın hiçbir zaman oldu bittiye getirilmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye her alanda KKTC’nin haklarını koruyacaktır.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü de; KKTC’yi her alanda ileriye taşımak ve güçlendirmek için çaba sarf edilmesinin unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 23:18 15 Kasım 2018