Akaryakıt

Kazakistan, Belarus ile petrol sevkiyatını görüşecek

Rusya ile Ukrayna arasındaki petrol boru hattı
AA

Kazakistan Enerji Bakanı Nurlan Nogayev, Belarus’a petrol sevkiyatı görüşmelerini yürütmek üzere bu hafta bir heyetin ülkeye gelmesini beklediklerini bildirdi.

Nogayev, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilere bir açıklama yaptı. Nogayev, Belarus devlet petrol şirketi Belneftekhim’den bir heyetin görüşmeler için bu hafta Nur Sultan’a geleceğini belirtti.

Petrol ve petrol ürünleri alanında iş birliği anlaşmasının imzalanması konusu üzerinde çalışıldığına işaret Nogayev, şunları söyledi:

“Anlaşma imzalandıktan sonra Belarus bizden petrol satın alma imkanı elde edecektir. Belarus’un isteği üzerine Kazakistanlı petrol şirketleriyle görüşmeler organize ettik.”

Belarus, geçen yıl aralık ayının sonunda Rusya ile petrol sevkiyatı koşullarında anlaşma sağlayamamıştı. 1 Ocak itibarıyla Moskova, Belarus’a petrol sevkiyatını durdurmuştu.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandır Lukaşenko daha önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın petrol için yüksek fiyat belirlemesi durumunda alternatif yollar aramak zorunda kalacaklarını ifade etmişti.

AA

Doğal gaz ithalatı kasımda yüzde 17 azaldıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir