Akaryakıt

Katmerciler’den ADR’li tankerler için muayene istasyonu

AA

Araç üstü ekipman sektöründe faaliyet gösteren Katmerciler, ürettiği ADR’li tankerlerin bir bölümünü Avrupa’ya ihraç ederken, İzmir’de bu tankerler için bir muayene istasyonu açtı.

Araç üstü ekipman sektöründe yaklaşık 30 farklı ekipman üreten Katmerciler, şirketin sivil ekipman portföyünde farklı ihtiyaçlara ve kullanım alanlarına uygun itfaiye araçları, çevre araçları, taşıma araçları, inşaat sektörüne yönelik araçlar ve özel ürünler yer alıyor.

SEKTÖRÜN HALKA AÇIK TEK ŞİRKETİ

Aynı zamanda sektörünün halka açık, hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören tek şirketi olan Katmerciler, bir yandan ürün gamını büyütürken diğer yandan faaliyet alanını da genişletiyor. Sektörel birikimini tehlikeli madde taşımacılığına yönelik tanker üretimine de yansıtan şirket, ADR’li tanker segmentinde yeni adımlar atıyor.

EN BÜYÜK PAZAR AVRUPA

2016 ve 2017 yıllarında yüzlerce ADR’li tanker üreten Katmerciler için en büyük pazarlardan birisi Avrupa. Farklı Avrupa ülkelerine çok sayıda ADR’li tanker satışı yapan şirket için Avrupa ile birlikte Körfez ülkeleri, öncelikli hedef pazarlar durumunda. ADR’li tankerler, şirketin 2018 yılında adetsel ve ciro bazında en hızlı büyüme öngördüğü araç segmentlerinden birisi.

ZIRHLI TANKERLER ÜRETİYOR

Katmerciler’in ADR’li tanker ürün gamında ADR donanımlı, Çelik ve Alüminyum Kamyon Üzeri Tanker ve Alüminyum Tanker Treyler yer alıyor. Bu araçların üretiminde, “sıfır hata” hedefi doğrultusunda sanayi tipi robotlarla en ileri otomasyon sistemleri kullanılıyor. Sektörün ihtiyacına yönelik kaliteli ve uzun ömürlü araçlar tasarlanıp üretiliyor.

Araç üstü ekipmanla birlikte ikinci bir kulvar olarak savunma sanayiinde de faaliyet gösteren Katmerciler, yoğun güvenlik gerektiren bölgelerde kullanılmak üzere zırhlı ADR’li tankerler de üretiyor.

TSE DENETİMİNDE OLACAK

Katmerciler, muayene istasyonuyla birlikte, uzun yıllardır tasarım ve üretimini yaptığı bu araçların üretim, test ve muayene işlemlerindeki titizliğini hizmet olarak da araç sahiplerine sunmuş oluyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kuruluşu olan TSE‘nin denetiminde ve yetkilendirmesiyle hizmete giren istasyon, Türkiye’de periyodik olarak yapılması zorunlu olan test, muayene ve belgelendirme işlemlerinde İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki araç sahipleri için büyük kolaylık sağlayacak. İstasyon, bu hizmeti vermek üzere kurulan İzmir’in ikinci, Türkiye’nin de 17’nci hizmet merkezi durumunda.

ADR’YE AVRUPA STANDARDI

Kısaca ADR olarak tanımlanan, tam adı Tehlikeli Maddelerin Karayolunda Uluslararası Taşınmasıyla İlgili Avrupa Anlaşması (European Agreement Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road) olan uluslararası anlaşmayla ortaya konan standartlar tehlikeli madde taşımacılığında Avrupa standardı haline gelmiş durumda.

ADR, tehlikeli maddelerin, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden, güvenli ve düzenli şekilde kamuya açık karayoluyla taşınmasını sağlayan bir yönerge. Bu yönerge, taşıma faaliyetinde yer alan gönderenlerin, alıcıların, dolduranların, yükleyenlerin, boşaltanların, ambalajlayanların, taşımacıların ve tehlikeli madde taşıyan her türlü aracın operatör ve sürücülerinin sorumluluk, yükümlülük ve çalışma koşullarını da belirliyor. Bir başka ifadeyle ADR, taşımacılığın güvenli yapılabilmesi için konulmuş bir standartlar zinciri.
Tehlikeli madde taşıyan tüm tankerlerin ADR standartlarına uygun hale getirilmesi bir zorunluluk durumunda. Bu durum, ekipman üreticileri için hem iç pazarda hem uluslararası alanda büyük bir iş potansiyeli yaratıyor.

MUAYENE VE BELGELENDİRME HİZMETLERİ VERİLİYOR

Katmerciler, tehlikeli madde taşımacılığına yönelik uzmanlığıyla sektöre büyük fayda ve kolaylık sağlayacak bir adım daha atarak, şirketin tehlikeli madde taşıyan araçlar için özel olarak tasarlanan araç muayene istasyonu Kasım 2017 tarihinden itibaren İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet vermeye başladı. TSE yetkili araç muayene istasyonunda test, muayene ve belgelendirme hizmetleri veriliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir