Akaryakıt

Kalın’dan Doğu Akdeniz açıklaması: “Bir müddet bekletebiliriz”

AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Yunanistan’la yaşanan gerilimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetleriyle ilgili, “Madem bu müzakereler devam edecek bir görelim önümüzü, bir müddet bekletelim” dediğini belirterek “Şimdilik de bir müddet bekletebiliriz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yunanistan’la yaşanan NAVTEX (Denizcilere Duyuru) geriliminin ardından Doğu Akdeniz’deki sismik arama çalışmalarının geleceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma çalışmalarının 1 ay durdurulması ya da ertelenmesinin söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine Kalın, NAVTEX’in değişik dönemlerde yayınlandığına işaret etti. Türkiye’nin yaklaşık 10 yıldır bunu yaptığını anımsatan Kalın, şöyle konuştu:

“Son NAVTEX yayınlandığında Yunanistan tarafı çok aşırı bir tepki verdi. Sanki biz gidip hemen Meis Adası’nı işgal edecekmişiz gibi, böyle bir şey söz konusu değil. Oruç Reis’in arama tarama yapması planlanan yer Meis Adası’na 180 kilometre mesafede. Yani yanında falan, kıta sahanlığında değil. Buna rağmen Cumhurbaşkanımız, ‘madem bu müzakereler devam edecek bir görelim önümüzü, bir müddet bekletelim’ dedi. Şimdilik de bir müddet bekletebiliriz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buradaki temel ilkesinin “Biz bu müzakerelerde hep bir adım önde olalım.” şeklinde olduğunu dile getiren Kalın, “Hem Yunanistan’a hem Kıbrıs Rum tarafına mesajımız şu; ikili meselelerimizi gelin ikili şekilde çözelim, AB üyeliğini arkanıza alarak Türkiye üzerine baskı kurmaya çalışmayın, buradan netice almanız mümkün olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

AABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir