sokağa çıkma akaryakıt market istasyon

İstasyon marketleriyle ilgili ek genelge yayımlandı

TABGİS, istasyon marketlerinin saat kısıtlaması kapsamı dışında tutulmasına ilişkin kararın, ek genelgeyle 81 il Valiliğine bildirildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında gönderilen ek bir genelge ile marketlerin çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlenmişti.

TABGİS’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, dün söz konusu düzenlemeyle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı nezdinde yapılan görüşmeler neticesinde, istasyon marketlerinin, istasyonların açık olduğu sürece kullanılması mecburiyetine ilişkin kriterler anlatılarak istasyon marketlerinin kapsam dışında tutulmasının talep edildiği hatırlatıldı. Açıklamada, TABGİS’in talebini değerlendiren İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ek genelgeyle yapılan düzenleme kapsamında istasyon marketlerinin saat sınırlamasından muaf tutulacağı ancak market içerisinde genelge kapsamındaki kişiler arası mesafeye ve müşteri sayısına ile diğer alınması gereken tedbirlere uyulması gerektiği ifade edildi.

Söz konusu taleplerin ardından, istasyon marketlerinin saat sınırlamasından muafiyetine ilişkin ek genelgenin, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandığı ve tüm Valiliklere bildirildiği TABGİS tarafından duyuruldu.

Sendikanın açıklamasında, konuyla ilgili ek genelgenin metni de paylaşıldı:

“İlgi yazımız ile, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını karşısında en temel risk unsurunun virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekanlar/alanlar olduğundan bahisle yaşanan salgının bir an önce engellenmesi için market ve şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma araçları için alınan ilave tedbirler bildirilmişti.

İlgi yazı ile iletilen tedbirler çerçevesinde bazı hususlara ilişkin olarak, herhangi bir karışıklığa meydan verilmemesi açısından, ilave açıklama yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda;

a) “Bakkallar”, “büfeler” ve “akaryakıt istasyonlarının parçası olup akaryakıt satışının pos cihazıyla yapıldığı, yiyecek-içecek satışı olan ve lavabo ile wc hizmetlerinin sunulduğu işletmeler” ilgi yazıda 1. madde içerisinde belirtilen ve 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet vereceği talimatlandırılan “tüm marketler” ifadesinden muaftır.

b) Diğer yandan, “personel servisleri” 2. maddede belirtilen “toplu taşıma araçları” kapsamında olmayıp istisna olarak değerlendirilecektir.”