Akaryakıt

TABGİS’ten açıklama: “İstasyon marketleri genelge dışında”

sokağa çıkma akaryakıt market istasyon
AA

TABGİS, sabah saatlerinde yapılan görüşmeler neticesinde istasyon marketlerinin, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle çalışma saatleri düzenlenen marketlerin dışında tutulacağını açıkladı.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), istasyon marketlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesinin dışında tutulması için yapılan girişimlerin sonuç verdiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı tarafından dün  81 il valiliğine koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında gönderilen ek bir genelge ile marketlerin çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlenmişti.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısının artmaya devam ettiği belirtilerek, yaşanan salgının bir an önce engellenmesi için marketler ile şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma araçları için ilave tedbirlerin alınması gerekli görüldüğü ve bu maksatla il ve ilçelerde tüm marketlerin 09.00 – 21:00 saatleri arasında hizmet verecekleri şekilde bir düzenleme yapıldı.

İSTASYON MARKETLERİ KAPSAM DIŞINDA

TABGİS, söz konusu düzenlemeyle ilgili olarak,  sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı nezdinde görüşmeler yapıldığını açıkladı. Görüşmede, istasyon marketlerinin, istasyonların açık olduğu sürece kullanılması mecburiyetine ilişkin kriterler anlatılarak istasyon marketlerinin kapsam dışında tutulması talep edildi. TABGİS’in talebini değerlendiren İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ek genelgeyle yapılan düzenleme kapsamına istasyon marketlerinin alınmayacağı, ancak market içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından gözetilen kişiler arasındaki mesafelere riayet edilmesi gerektiği bildirildi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir