Akaryakıt

İlk başkan, Erdoğan seçildi

AA

Genel Başkanı olduğu Ak Parti ile Ak Parti’nin kurduğu Cumhur İttifakı’nın ortak adayı olan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 50’yi geçmeyi başardı.

Erdoğan’ın aldığı oy oranı, Cumhur İttifakı’nda yer alan genel başkanı olduğu Ak Parti’nin oy oranını da yaklaşık 10 puan geride bıraktı. CHP oylarından yüzde 8 oranında fazla oy almayı başaran ve CHP’nin son yıllardaki geleneksel görüntüsünün aksine hemen hemen tüm kentlerde varlık gösteren Muharrem İnce ise yüzde 30 oranını aşmasına rağmen seçimi ikinci tura taşımayı başaramadı. Cumhurbaşkanı adaylarından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun aldıkları oy oranının, genel seçimde partilerinin aldığı oy oranının altında kalması, seçimin ikinci tura taşınmamasında etkili oldu. Erdoğan ise Ak Parti’nin genel seçimde Meclis’te tek başına çoğunluk oluşturma şansını kaybettiği genel seçimde, 16 Nisan referandumunda Ak Parti ve MHP’nin birlikte aldığı yüzde 51,1’lik oranı da geride bıraktı.

Nevzat Şatıroğlu TBMM’de yer alacak

EÜAŞ Eski Genel Müdürü Nevzat Şatıroğlu, Ak Parti İstanbul 3. bölge 8. sıradan milletvekili oldu.

Ayrıca akaryakıt sektörünün önde gelen isimlerinden ve eski milletvekili Süleyman Bölünmez’in kızı Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir 1. bölge 3. sıradan seçildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 9:51 25 Haziran 2018