Akaryakıt

IFC’den Tüpraş’a 100 milyon dolarlık kredi

AA

Dünya Bankası kuruluşu olan Uluslararası Finans Kurumu Tüpraş’a 100 milyon dolarlık kredi sağladı. IFC Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, “IFC kredisi ile yeni yatırımlar gerçekleştirecek olan Tüpraş, üretim süreçlerinde ve enerji tüketiminde verimliliğini artırırken ayrıca araştırmaya ve çevre yatırımlarına öncelik verecek” denildi.

IFC Türkiye’nin yaptığı açıklamada kredi ile Tüpraş’ın, İzmir, İzmit ve Kırıkkale Rafinerilerine ham petrol kullanımını optimize etme ve sülfür emisyonlarını azaltma amacıyla kükürt azaltma üniteleri ilave edeceğini bildirdi. Ayrıca İzmir Rafinerisinde bulunan sürekli kataliz rejenerasyonlu platformer ünitesi şarj işleme kapasitesi arttırılırken, katma değeri daha yüksek ürünler üretilerek Tüpraş’ın rekabet gücünün yükselmesinin sağlanacağı belirtildi.

“IFC KREDİSİ TÜPRAŞ’I DAHA YÜKSEK STANDARTLARA TAŞIYACAK”

 Tüpraş CFO’su Doğan Korkmaz, Tüpraş’ın müşterilerine sürdürülebilir çözümler sunmak için sürekli olarak mevcut en iyi teknolojilere yatırım yapmakta olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti, “İlave kükürt azaltma ünitesi kapasitesi sayesinde Tüpraş, 2020 yılında devreye girecek düşük kükürtlü yakıt düzenlemeleri öncesinde, denizcilik sektörünün düşük kükürtlü yakıt ihtiyacını karşılamaya hazır hale gelecek. Bu kapsamda IFC’nin sağlamış olduğu uzun vadeli kredi ile doğan ortaklık Tüpraş’ın daha da yüksek çevresel standartlara ulaşmasını sağlayacaktır.”

“TÜPRAŞ REKABETÇİ GÜCÜNÜ ARTTIRACAK”

 IFC Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Sanayi, Tarım ve Hizmetler Yatırımları Direktörü Carsten Müller yaptıkları yatırım ile ilgili olarak, “Tüpraş gibi sanayi devlerinin sürdürülebilir uygulamalara ve kaynak verimliliği projelerine yatırım yapması diğer kuruluşlara da örnek olması açısından son derece önemli. Bu finansman Tüpraş’ın hali hazırda uyguladığı büyük modernizasyon projesine ve ArGe yatırımlarına katkı sağlayarak yüksek çevre standartlarında daha fazla katma değerli ürünler üretmesine ve rekabetçi gücünü artırmasına vesile olacaktır” dedi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:56 4 Ekim 2017