Akaryakıt

“Hep birlikte petrolde milli dönüşümü başlatıyoruz”

"Hep birlikte petrolde milli dönüşümü başlatıyoruz"
AA

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ev sahipliğinde gerçekleşen “Petrol Endüstrisinde Milli Teknolojiler (PEMT’20)” Toplantısı bugün İstanbul’da yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla gerçekleşen toplantı, yerli sanayi ile sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

TPAO ev sahipliğindeki PEMT’20 toplantısında yerli sanayinin ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’nın bir parçası haline dönüştürülmesi, yüksek katma değerli üretimine katkıda bulunulması hedefleniyor.

“YERLİ TEKNOLOJİ VE ÜRETİMİN HER ZAMAN ARKASINDA OLACAĞIZ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, toplantının açılış konuşmasında şu ifadelerde bulundu:

“Hep birlikte petrolde milli dönüşümü başlatıyoruz. Petrolde millileşme atağına hep birlikte adım atıyoruz. Bugün atılan adımın önümüzdeki yıllarda büyüyerek devam edeceğine inanıyorum. Türkiye Petrolleri sadece yurt içinde değil yurt dışında da bayrağını dalgalandırıyor. Yerli teknolojiyle petrolde yeni bir sayfa açmak istiyoruz. Kimse Türkiye’nin hakkını hukukunu yok etmeye kalkamaz. Milli enerji ve maden politikamızın üç sac ayağının birisi de yerlileşmedir. Yerli ve milli teknolojiyi daha etkin kullanmalıyız. Sondaj ve üretimde kullanılan kimyevi maddeler artık Türkiye’de üretilir duruma geldi. 2019 petrol üretimimizde altın yıl oldu. Son 30 yılın en yoğun faaliyetini gerçekleştirdik. Türkiye Petrolleri günlük 50 bin varil üretimle yurt içi üretim rekorunu kırdı. Yurt dışında 150 bin varilin üstüne çıktık. 2019’da 32 adet yerlileşmeyle 35 milyon 350 bin TL kazandık. Biz yerli teknoloji ve üretimin her zaman arkasında olmaya devam edeceğiz.
Küresel trendleri takip ederek milli teknoloji ve yerlilik diyeceğiz.”

“ENERJİDE TAM BAĞIMSIZLIK HEDEFİMİZDİR”

Bakan Dönmez, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasına da değinerek “Türkiye Doğu Akdeniz’deki haklı davasından asla vazgeçmeyecektir. Doğu Akdeniz kimsenin tapulu malı değil” ifadelerini kullandı.

Türkiye Petrolleri A.O Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin ise toplantıda yaptığı konuşmada “Yerli ürün ve hizmeti öncelik alarak yolumuza devam ediyoruz. Ülkemiz dünya rezervlerinin yüzde 60’ının olduğu bir bölgede yer almaktadır. Biz aramaya ve üretmeye devam ettikçe bu rakamlar daha da yükselecektir. Kaya gazı üretim potansiyelini test etmek üretimi arttırmak için ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Enerjide tam bağımsızlık hedefimizdir. İnanıyoruz ki teknolojide yerli olmak için biz bize yeteriz” şeklinde konuştu.

11. Türkiye Enerji Zirvesi 1. Danışma Kurulu toplandıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir