Akaryakıt

‘Fırınımızdaki lezzetler büyük ilgi görüyor’

AA

Kendi adıyla akaryakıt istasyonu işletmeciliği alanında markalaşan Hilmi Beken, Antalya’da 1976 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Hali hazırda 7 istasyonu, 2 restoranı, 6 fırını bulunan ve bugün Hilmi Beken’in oğulları tarafından yönetilen markayı, İkinci Kuşak Yönetim Kurulu Başkanı Semih Beken ile Eski Sanayi Bölgesi’ndeki LUKOIL istasyonlarında konuştuk.

Hilmi Beken, kendi adını taşıyan markasıyla 59 yıldır akaryakıt istasyonu işletmeciliğinde yenilikleri deneyen bir marka. Hilmi Beken zaman içinde yönetimi oğulları Semih ve Melih Beken’e devretmiş olsa da, yıllarca iş ortaklığı yaptığı eşi Zuhal Beken ile beraber markayı halen aktif olarak desteklemeye devam ediyorlar. İlk tesisini açtığı 1976 yılından bu yana 7 istasyonu, 2 restoranı ve 6 fırın kafesiyle büyüyerek yeni tesisleri bünyesine katmaya devam eden Hilmi Beken Tesisleri Akdeniz Bölgesi’nde tam bir girişimcilik örneği sergiliyor.

Firmanın İkinci Kuşak Yönetim Kurulu Başkanı Semih Beken ile Hilmi Beken markasının faaliyetlerini konuştuk. Semih Beken aynı zamanda Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası TABGİS’in Antalya İl Temsilcisi ve Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği (YÖRSİAD) Başkanı.

“FARKIMIZ ‘BİR İNSAN YOL ALIRKEN HEM ARACI HEM KENDİSİ İÇİN NELERE İHTİYAÇ DUYAR?’ SORUSUNU SORMAMIZDA”

İstasyonlarınızda yaptığınız işi diğerlerinden farklı kılan sizce nedir?

Biz iş yerimizi hep evimiz gibi bildik, çocukluğumuz istasyonlarımızda geçti. Evimize gelen misafirden farkı yok işyerimize gelen misafirimizin. Önce bu özen önemli. Sonra sattığımız yakıta, ürüne güven. Babamdan aldığımız en büyük miras bu. İlk yıldan bugüne Hilmi Beken kaliteli hizmet ve ürün sunar. Ne satıyorsak, ne yapıyorsak en iyisini yaptığımız bilinir ve güvenilir. Bir de bugünün ihtiyaçlarını önceden görmek diyebilirim, “bir insan aracı ile yol alırken hem aracı hem kendisi için nelere ihtiyaç duyar?” aslında fark diyebileceğimiz şey bu soruda saklı.

İstasyon kelimesinin sözlük anlamı, durulan, ikmal yapılan, ihtiyaç giderilen yerdir. Tuvalet ihtiyacı, araç yıkama, benzin alma, yemek yeme, hediye alma ihtiyacı gibi. Biz onun için bu konsepte yöneldik. Misafir neye ihtiyaç duyar? Ne tüketir? Yemeklik alışveriş, çocuğuna oyuncak, eşine çiçek, okuyacak kitap, gideceği davete ikram, gelen misafirler hepsini bizim istasyonlarımızda bulabiliyor.

“İNSANLAR SADECE YAKIT ALMAK İÇİN HİLMİ BEKEN İSTASYONLARINA GİRMİYOR”

Akaryakıt istasyonlarında günümüzde oluşturulmaya çalışılan konseptleri biz 40 yıl önce kendi şubelerimizde denedik. Yaş pastasından, ev yapımı poğaçasına, yüzü aşkın ürünü ile günlük taze üretim yapan fırın-kafelerimiz, ürün gamı yüksek marketlerimiz, ticari ve binek araç yıkama ve yağlama üniteleri, bay ve bayan mescidi, lojistik firmaları için ofis alanları, güvenlikli ticari ve binek araç otoparklarımız gibi hizmetleri günümüzde tüm müşterilerimize sunuyoruz.

1990 yılında UNESCO tarafından Temizlik ve Hijyen konusundaki üstün başarılarından dolayı dünyada ilk kez bir akaryakıt istasyonuna verilen UNESCO Çevre Sağlığı Ödülü’nü aldık. Bu ödülü tuvaletlerimizin temizliği ile aldık ve tüm Türkiye’de tuvalet temizliğinin önemine büyük etkisi oldu. Tüm iç mekanlarımız hatta restoranımızdaki sebzeler bile ozon teknolojisi ile temizleniyor.

Hilmi Beken olarak son yıllarda kurumsallaşmaya önem veriyoruz. İnsan kaynakları yönetimi konusunda ciddi çalışmalarımız var. Kalite, eğitim ve pazarlama departmanları olan sanırım ilk akaryakıt firmasıyız. Ayrıca firmamız uluslararası standartlara uygun, kaliteli, güvenilir ve sağlık açısından güvenli ürün ve hizmet alındığını garanti altına alan ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasına sahip.

Bu istasyon ne zaman bünyenize katıldı?

2013 yılında yatırımlarımızı şehir merkezine yönlendirdik ve Eski Sanayi Bölgesi’nde LUKOIL istasyonunu devraldık. Kendi standartlarımızda revizyon yaparak, market, unlu mamuller, kafe, akaryakıt ve detay yıkama alanlarında hizmet sunmaya başladık. Bu istasyonumuz bizi hep mutlu etti. Türkiye’nin en iyi LUKOIL İstasyonu olarak birincilikler ve ikincilikler aldık. Bunda İstasyon Müdürümüz Mahmut Bey’in de katkısı büyüktür. ‘İstasyonumuzun her metrekaresinde nasıl iyi hizmet verebiliriz nasıl en iyisi oluruz?’ diye düşünerek tesisimizi açtık, doğru iş arkadaşlarımızın olması bizi başarıya taşıyan unsur oldu.

Mesela bir sanayi bölgesi içinde oluşundan dolayı bizden önce tesisi kullanan bayan misafir sayısı çok azdı şimdi tam tersi. Ön sahada bayan personellerimizi göreve başlattık, kadınların önem verdiği hijyen unsuru zaten en önem verdiğimiz konu. Şu an altın günlerini gelip kafemizde, fırınımızdan çıkan taze lezzetler eşliğinde yapan misafirlerimiz var.

İstasyon içinde yer alan kafe ve fırın alanının misafirleriniz üzerinde nasıl bir etki yarattı?

LUKOIL istasyonumuzun açılmasıyla fırın kafemiz hizmet vermeye başladı. Çok olumlu etkisi olduğu muhakkak. Zaman artık çok değerli, misafirimiz aracına benzin alırken kahvaltı edebiliyor, eşinin doğum günü pastasını alıyor. Bir noktada park ederek pek çok hizmeti istediğin kalitede kısa sürede temin etmek bir avantaj. Fırınımızdaki mayalı ürünler üretim tesisimizden soğuk zincirle getiriliyor ve sabah pişirilmeye başlanıyor. Sabah istasyona girdiğinizde her yer mis gibi poğaça ve simit kokuyor sıcak tüketiyorsunuz. Kahvaltı saatlerinde çay servisi bizim ikramımız. Arzu eden kafemizde filtre kahvesini, Americano’sunu veya Türk kahvesini içebiliyor.

Sabahları buraya geldiğinizde sıra görürsünüz. Bu sadece yakıt alma sırası değil istasyonumuzdaki kafemizin yoğunluğu. Fırının ve marketin araç sahibi olmayan müşterisi de çoktur.

Müşteriler LUKOIL istasyonunuzu neden tercih ediyor?

LUKOIL ve Hilmi Beken olarak bu istasyonda sunduğumuz hizmetin yüksek standartta ve çeşitli oluşu en önemli unsur. Ön saha, market ve kafenin koordineli şekilde çalışarak her zaman dediğimiz gibi misafirlerimizin burada memnun olduğu hissini yaratmış olmamız. Ek ürünlerle zenginleştirdiğimiz istasyon işletmeciliğinde akaryakıt alan ya da almayan herkes aynı önemlilikte misafirimizdir.

Hilmi Beken markasının geleceğe dair hedefleri neler?

Akaryakıt almak bir amaç, yani aracınızın benzini bitmek üzereyken vaktim yok hafta sonu alırım diyemezsiniz, çünkü ertelenebilir bir ihtiyaç değil. Bizim hedefimiz bu amacı araca çevirmek. Yani bir zorunluluk olan araç ikmali esnasında misafirimize daha fazla ne hizmet sunarız? karlılığı daha fazla hangi ürünlerle arttırırız hedefiyle ilerliyoruz. İstasyonumuzu beş yıl önce açtık ama hala yeni eklemeler, revizeler yapıyoruz. Her metrekaresinden istifade edecek yeni projeler geliştiriyoruz. Sırf bu yenilemeler ve gelişim için bünyemizde marangozhanemiz, demir atölyemiz ve devamlı teknik ekibimiz var. Akaryakıt alanında yatırımlarımızı arttırmak, aynı zamanda  unlu mamul üretim tesislerimizin kapasitesini arttırarak geliştirmek öncelikli diğer hedeflerimiz.

‘BİZ ‘HİLMİ BEKEN FARK YARATIR’ ALGISINI OTURTMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Başarılı olmuş bir konsept görüyoruz ve sizi tebrik ediyoruz. Kendi üretiminizle satış yapan fırın konseptini başka LUKOIL istasyonlarına kurmayı düşünür müsünüz?

Neden olmasın. Üzerine çalıştığımız bir konu, talepler de geliyor. 2018-2019’da üretim tesisimizi fabrika haline getireceğiz. Bununla beraber de bu tarz projelere girmeyi hedefliyoruz. Frachasing vermeyi şimdilik düşünmüyoruz ancak işletme ve üretim bizde olursa istediğimiz kalitede istenilen her yerde hizmet ortaklığı kurabiliriz.

LUKOIL istasyonunuz için yeni projeleriniz var mı?

Evet yeni noktalarda LUKOIL istasyonlarıyla, yeni faaliyetler konusunda çalışma hedefi içerisindeyiz. Gelecek günlerde yeni lokasyonlarda ve farklı istasyonlarla çalışma planımız bulunuyor.

İstasyon müşterisi Tuğba Hanım;

Çalıştığım eczane buraya çok yakın ve kafe ile fırının devamlı müşterisiyim. Sabahları kahvaltımı burada yaparım. Aracım yok ve akaryakıt müşterisi olmamama buna rağmen personel arkadaşların güler yüzü yıllardır hiç değişmedi.

İstasyon müşterisi Sezai Tanyıldız;

Hem yakıt hem taze pastane ürünleri için haftada 4-5 kez geliyorum. Kahvaltı için de  öğlen yemeği için de  alışveriş yaptığım oluyor. En çok da hijyenik bir tesis olduğunu düşündüğüm için burayı tercih ediyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir