Akaryakıt

EPGİS’ten hava saatleri tavsiyesi: ‘Ya ücret alın ya da kaldırın’

epgis-hava saatleri
AA

EPGİS, hava saatlerinin muayene kapsamı dışında tutulması yönündeki başvurunun reddedildiğini açıklayarak üyelerine bu konuda önemli tavsiyelerde bulundu.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), hava saatleri ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada ölçü ve ölçü aletlerinin muayenesi için yapılacak başvurularda sürenin, bu ayın son günü biteceği hatırlatıldı. Bununla birlikte üyelere, hava saatlerinin muayeneleriyle ilgili de önemli bir tavsiye verildi.

HAVA SAATLERİYLE İLGİLİ BAŞVURU REDDEDİLDİ

EPGİS’in açıklamasında, bu yıl ticarete dahil olmayan ve mali karşılık gözetilmeden istasyonlarda hizmet verilen motorlu araç lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan saatlerin de muayene kapsamına alındığının altı çizildi. EPGİS, yapılacak denetimlerde uygun şartlarda olmayan hava saatleri için 15 bin TL’ye kadar para cezası verilebileceğini hatırlattı. Daha önce Bakanlığa ‘hava saatlerinin muayene kapsamı dışında tutulması’ yönünde bir başvuru yapan Sendika, bu talebin bugün gelen resmi cevapla reddedildiğini de açıkladı.

“YA ÜCRET ALIN YA DA BU HİZMETİ VERMEYİN”

Sendika, hava saatlerinin muayene kapsamı dışında tutulması için girişimlerin devam edeceğini bildirirken istasyonlarında bu işlemden istasyonların uygun bulduğu bir ücret almasının ya da bu hizmeti vermemesinin üyelerin menfaati icabı olacağının altı çizildi.

EPGİS’in konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bu verilen ücretsiz hizmetin uygulayıcısının çeşitli kategorideki araçların sürücüleri olduğu gerçeğini göz önüne alarak, kimin hava basınç aletini nasıl kullandığı, kullanma şartlarına uyup uymadığı, kullanım sonrası aletlere hasar veren davranışlarda bulunması hasebiyle denetimde oluşacak uygunsuzluk halinde muhatap istasyonlar olacağından, işin cezai sorumluluğunu üstlenmemek adına, zikrettiğimiz tavsiyeleri dikkate almanızı istemekteyiz.”

“Akaryakıt istasyonları hava su saatlerini sökebilir”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir