Akaryakıt

EPDK’dan Zorunlu Petrol Stoku Usul ve Esasları kararı

AA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), rafinerici ve dağıtıcı lisans sahiplerinin zorunlu petrol stoku yükümlülüğünü ocak, şubat veya mart ayında başvurmaları halinde, başvuru tarihinden iki yıl önce, diğer hallerde ise başvuru tarihinden bir yıl önce yerine getirmesi kararlaştırıldı.

EPDK’nın Zorunlu Petrol Stoku Kupon Sistemine İlişkin Usul ve Esasları hakkındaki kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, dağıtıcı lisans sahipleri zorunlu petrol stoku yükümlülüğünü ocak, şubat veya mart ayında başvurmaları halinde başvuru tarihinden iki yıl önce, diğer hallerde ise başvuru tarihinden bir yıl önce yerine getirecek.

Söz konusu dönemde başvuru yapan dağıtıcı lisans sahiplerinin dağıtıcılar arası ticaret hariç, asgari 60 bin ton benzin ve/veya motorin türlerini teslim etmesi gerekecek.

EPDK şartları sağlayan lisans sahiplerine kupon sistemi kapsamında hizmet izni verecek. Lisans sahipleri izin bedeli olarak Kurum hesabına 50 bin lira yatıracak. İzin bedeli her yıl yeniden belirlenecek ve lisans süresiyle sınırlı olacak.

İzin alan lisans sahibinin; lisansının herhangi bir nedenden dolayı sona ermesi, iptal edilmesi veya faaliyetinin geçici olarak durdurulması, her takvim yılı asgari 60.000 ton benzin veya motorin türlerini dağıtıcılar arası ticaret hariç teslim etme yükümlülüğünü yerine getirmemesi, zorunlu petrol stoku yükümlülüğünü bir takvim yılı içerisinde 10 günden fazla yerine getirmemesi, kupon sistemi kapsamında yükümlülüğünü yerine getirmemesi hallerinde izin kendiliğinden sona erecek.

Sözleşme 30 günden kısa süreli olamayacak. sözleşmenin azami süresi, hizmet veren tarafın izin süresi kadar olabilecek.

Kupon sistemine ilişkin sözleşme en erken 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla geçerlilik kazanacak şekilde düzenlenecek.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir