Akaryakıt

EPDK’dan ilk niteliği taşıyan çalıştay

AA

EPDK ve Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) iş birliğiyle düzenlenen Dış Paydaşlar İletişim Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Kurum için bir ilk niteliği taşıyan çalıştayda Petrol, LPG, Doğalgaz ve Elektrik olmak üzere dört sektörden temsilciler bir araya gelerek sektöre dair fikir ve görüş alışverişinde bulundu.

 

“BİRBİRİMİZİ ANLADIKÇA FARKLILIKLAR GÜZELLEŞİR”

 

Çalıştayda konuşma yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz iletişimin bizim kültürümüzün temel taşlarından biri olduğunu söyleyerek çalıştayla ilgili, “İletişim bizim kültürümüzün temel taşlarındandır. Bir insana selam verdiğiniz andan itibaren onunla iletişiminiz artmaya başlar. İletişimle başlayan enerji pozitife dönüşmeye başladıkça orada iyi işler olacak demektir. Problemlerimizi birbirimizle paylaşarak ortak şeyler yapmak için bugün buradayız. Birbirimizi anladıkça aradaki tüm farklar ortadan kalkar diyemeyiz. Birbirimizi anladıkça o farklılıklar birbirimize güzelleşir diyebiliriz. Biz bunu istiyoruz. Kurum olarak sektörümüzle iyi ilişkiler içerisindeyiz. Olumlu istişareler halindeyiz. Çünkü bir kamburumuz, çekincemiz yok. Sektörün de amacı Türkiye’ye yatırım yaparak ülkeye katkı sağlamak. Bizim de amacımız bu. Ortak yararlı bir şekilde düzenleme yapmak ve karar almak için uğraşıyoruz. Bu ülke için emek veren herkese de kapımız açık” diye konuştu.

 

“SEKTÖRÜN GELECEĞİ İÇİN BUGÜN BURADAYIZ”

 

Başkan Yılmaz, “Sektörümüzün, yatırımcının önünü açmak için neler yapmalıyız bugün burada bunu sorgulayacağız. Bizi övmeyin, eksiklerimizi, hatalarımızı bize söyleyin. Bazı şeyler dışarıdan daha net görünür. Bugün burada toplanma amacımız bu. Biz bunlardan ders alarak, bunları fırsata çevirerek eksiklerimizi tamamlayacağız. Ancak toplum olarak, birlik olarak bir şeyler ifade edebiliyoruz. Bu tip toplantıları bu amaçla yapıyoruz. Katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

“ENERJİ PİYASASI TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİN KALBİNİ OLUŞTURUYOR”

 

 

TODAİE Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Ender Arslan kurumun amaç ve işleyişi hakkında bilgi verdiği konuşmasında iletişimin tüm sektörlerde etkili olduğunu söyledi. Enerji piyasasının Türkiye’nin kalbini oluşturduğunu ifade eden Arslan, “Bu çalışmaya da değinecek olursak, enerji piyasası Türkiye’nin geleceğinin kalbini oluşturuyor. Enerji olmazsa Türkiye hedeflerine ulaşamaz. Meseleleri yönetmek gerekir. Enerji yönetimi de ülkemizin en önemli meselelerinden bir tanesi. Bu çalışmalarda iletişim çok önemli. Biz bugün bunun için burada toplandık. Özel sektörün esası rekabettir. Kamuda rekabet yoktur. İstişare ve yardımlaşma vardır. Bizler de buna katkı sağlamak istiyoruz. Burada en önemli arz etmek istediğim şey bu çalıştay masa başı çalışması değildir. Sahanın nabzını tutan, gerçek bir çalışma olması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.

 

ORTAK AKIL YÜRÜTÜLECEK

 

 

 

TODAİE Araştırma Projesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Oğuz Albayrak yaptığı konuşmasında, “EPDK Türkiye’nin enerji piyasasını düzenlemek ve denetlemek için kurulmuş bir kurumdur. Yetkilerine rağmen dışarıdan bir göz olarak eksiklerinin incelenmesini istedi. Petrol, LPG, Doğalgaz ve Elektrik olmak üzere dört sektör esas alınarak çalışma grupları oluşturuldu. Bu çalıştayın sonunda gruplardan çıkacak sonuçları toplayarak sektör için olumlu bir çalışma hazırlayacağız” dedi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir