Akaryakıt

Enerjinin kalbi Antalya’da atıyor

AA

Enerji sektörünün bir numaralı buluşması 8. Türkiye Enerji Zirvesi Antalya’da kapılarını açtı. Zirvenin açılış törenine TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın yanı sıra tüm sektör paydaşları yoğun katılım gösterdi.

 

Türkiye enerji piyasasının “En Büyük Aile Buluşması” olarak gelenekselleşen Türkiye Enerji Zirvesi’nin sekizincisi Antalya Regnum Carya Golf & Spa Resort Otel’de başladı. “Enerjinin kalbi Antalya’da atıyor” sloganıyla 10-11 Ekim tarihlerinde düzenlenecek zirve enerji sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiriyor.

“ENERJİ SEKTÖRÜ KÜRESEL PİYASALARA YÖN VERİYOR”

Zirvenin açılışında konuşma yapan TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız yapılan organizasyonu sektörün gelişime olan katkısından dolayı başarılı ve önemli bulduklarını ifade etti. Sektörün algısına zarar verecek her türlü harekete karşı olduklarını ifade eden Altunyaldız; “Çok dinamik, değişkenlerin çok hızlı olduğu, hayatımızın her alanında etkin hızlı bir dönüşüm sürecinin içerisindeyiz. Yakın tarihte olmayan bir dönemi yaşıyoruz. Gelişmeleri, hazırlıkla ve kabiliyetle yakalayabiliriz. Bu sektörün de bu hususta zamanın ruhunu yakaladığını düşünüyorum. Değişimle ilgili birkaç hususun altını çizmek istiyorum. Düne kadar kaya gazı hayatımızda yoktu. Bugün ABD lider konuma geldi. Diğer taraftan yenilenebilir enerjideki gelişmeler Çin ve Hindistan’ın enerji sektörüne önemli olmasını sağlıyor. Enerji piyasasındaki gelişmeler bugüne kadar yaşadığımız yüksek oranlı ithalat hacminde değişiklikler olacağını gösteriyor. Özellikle bu dönemde elektrik ihtiyacı nüfus artışının 3 katı fazla. Enerji sektörü bu değişimle aslında küresel politikalara yön verebilecek gelişmelere sahne oluyor. Bu sektördeki güçlü duruşumuzu devam ettirmeliyiz” dedi.

 

“GELECEK YENİLENEBİLİR ENERJİDE”

Yenilenebilir enerjideki gelişmelerin ülkemiz açısından fırsat olduğunun altını çizen Altunyaldız; “Yenilenebilir enerjide maliyetler düşüyor, teknoloji gelişiyor. Bizim yatırımlarımız artıyor. İşi kavşakta yakalıyoruz. Düşük maliyetli ortamda yatırımlarımız artıyor. Yenilenebilirde YEKA ihaleleriyle önemli aktörlerden biriyiz. 2050 yılında toplam enerji kaynağının 4-5 bin Megawatı yenilebilir kaynaklardan sağlanabilir. Olur mu? Neden olmasın? Değişimizin hızına baktığımızda olacak gibi çalışmak zorundayız. Çünkü fosil kaynaklarımız yok ve bu gelişmeleri yönlendirmek, geliştirmek zorundayız” diye konuştu.

“ANLAYIŞLARI DEĞİŞTİRDİK”

Komisyon Başkanı Altunyaldız; “Şu zirveye olan ilgi, piyasanın ilişkisi ve sinerji; geleceğe yönelik büyük umutlar veriyor. Biz son 14-15 yılda bir şeyi yapmaya çalıştık. Devlet her şeyi bilir, devlet yapar vatandaş doyar anlayışını değiştirdik. Biz devleti milletle birlikte yönetmek için buradayız dedik ve bu paradigmayı birlikte yönetmeyi gerçekleştirdiğimiz için son derece mutluyum. Bu yıl sanayi üretimi 5.2 arttı. Yıl sonu beklentilerimiz arttı. Büyüyeceksek enerjiye, enerji teknolojisine ihtiyacımız var. Bunu herkes kabul etmeli.”

“FİYATLARDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, enerjide atılan adımlardan ve gelinen noktadan oldukça memnun olduklarını ifade etti. Dönmez; “Türkiye’nin son 15 yılındaki gelişimine önem vermiş ve buna katkı sağlamış bir topluluğa başarılarını anlatmak kolay değil. Bugün elektrik bedeli 5 centlerin altına inmiş durumda. Doğal gaz fiyatlarında da düşüş devam ediyor. TL olarak bakılacak olursa fiyatlar son 50 yılda neredeyse yarı yarıya düştü, satın alma gücü arttı.1960 yılların rakamları incelendiğinde elektrik fiyatları o günlerden bugünlere yarı yarıya düşmüştür. Bu rakamlara bakarak toplamda 300 Milyarlık hacimli bir piyasadan bahsedebiliriz” dedi.

“TÜM GELİŞMELER TÜKETİCİYİ DOĞRUDAN ETKİLİYOR”

“Bizim daha verimli ve kaliteli hizmet sunmamız tüketici refahını direkt etkiliyor” diyen Dönmez; “Yapılan çalışmalar neticesinde konut tüketicisine ortalama 74 TL’lik bir katkı sağladık. Elektrik tüketimi yavaşlıyor mu, aksine talepte hızlanma var. Sadece üretim rakamlarına bakmayalım. EPDK’nın elektrik tüketimi rakamına baktığımızda kayıp-kaçakta önemli bir azalma olduğunu görüyoruz.2016’da 5.160 KWh tüketim var. Sadece bir yıl içerisinde zam yapmayarak 200 TL’nin üzerinde bir konut katkısı sağlamış olduk. Akaryakıt sektöründe ise araç stokunda yıllık bazda 0,2 litre bir iyileşme olduğunu görmekteyiz. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıtta 210 liralık kazanç sağlamış olduk. Tüm bunlar EPDK, Bakanlık, KİT’ler ve özel sektörün ortak başarısıdır. Hizmet artışı göz ardı edilmemelidir. Elektrik kesintileri bugün Cumhuriyet döneminin en düşük seviyesindedir. Akaryakıtta yolda kalan araç yok, doğal gaz hiç kesilmeyen sektörlerden biri. Enerji faturaları her sene düzenli olarak geriliyor. Sorular, şikayetler önce bize geliyor. Bu yüzden her adımda daha ne kadar fayda sağlarız buna bakıyoruz. AR-GE artık bakanlığımızın bel kemiği ögelerinden. Bugün bu projelere destek verip, çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz. Önümüz malum kış. 288 Milyon kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu artış ülkemiz enerji güvenliğinin en önemli göstergesi” diye konuştu.

“ENERJİ ÖNEMLİ”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz sözlerine dün gece başarılı performans sergileyen Ampute Milli Futbol Takımımıza enerjimizi yükselttiği için teşekkür ederek başladı. Sektörün tek amaçla hareket ettiğini ifade eden Yılmaz; “Sektörümüze, milletimize ve ülkemize daha fazla hizmet etmek için bir araya gelmiş nitelikli bir topluluğuz. Bugün tek bir amaç için buraya geldik. Sektörün yatırımından çok enerjisini çok seviyorum. Sıkıntılı dönemler olsa bile pozitif enerji hiç tükenmiyor bu yüzden sektörümüz bu kadar güçlü. 19 Kasım’da 16. yaşımızı doldurmuş olacağız. Enerji sektörünün önemli mimarlarından biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz 16 yılda siyasi iradenin verdiği tam destekle enerji sektörünün yeniden yapılanmasını sağladık. Piyasa koşullarında yatırım yapma, rekabet etme kurallarını yeniden belirledik. Bugün gelinen nokta bu yapılanların en temel sonucudur. EPDK olarak uluslararası organizasyonlarda etkin olarak görev alıyoruz. İnşallah ERRA’nın on yedincisini önümüzdeki yıl Antalya’da gerçekleştireceğiz. Enerji şebekelerinin işleyişinden tarifelere kadar tüm kararlar örnek alınmaktadır. Bu uluslararası haklı itibarı devam ettirmek için çalışacağız” dedi.

“BİR GECE ANSIZIN KARAR ALABİLİRİZ”

Akaryakıtta fiyat belirleme hususunun önemle altını çizen Yılmaz; “Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesine yönelik düzenlemeler çok açıktır. Kamuoyunda akaryakıt fiyatlarının bizim tarafımızdan belirlendiği algısı yanlıştır. Akaryakıt fiyatlarına zam geleceği zaman zammın erken başladığına yönelik şikayetler alıyoruz. Rekabetleri olumsuz etkileyecek her türlü hareketlerden kaçınmalıyız. Akaryakıt sektöründe 15 yıldır geldiğimiz başarılı noktanın bu gibi birkaç uygunsuz hareket yüzünden zarar görmesini istemiyoruz. Bundan tüm sektörün etkilenmesine asla müsaade etmeyiz. Aksi takdirde bir gece ansızın karar alabiliriz” diye konuştu.

ZİRVENİN MİSYONU

Zirve Başkanı Mustafa Karahan; “Zirvelerde her sene sayı ve içerik açısından rekor kırıyoruz. Sizlerin desteğiyle bu ilerlemenin devam edeceğini düşünüyorum. Zirvede sektör konularının tartışılmasının yanı sıra yeni trendlerin konuşulması bir zorunluluğun neticesinde ortaya çıkarak, zirveye önemli bir boyut kazandırdı. Burada vizyon öne çıkıyor ve buna odaklanmamız gerekiyor. Teknoloji ve değişimi iyi okumak kilit noktalardan bir tanesi. Geleceği iyi okuyarak geleceğe dokunan adımlar atmamız gerekiyor. O yüzden enerji sektörüne bu pencereden bakıp trendleri iyi okumalıyız. Bizler de zirve olarak bu konularda daha fazla çalışmaya özen göstereceğiz” dedi.

ZİRVE HAKKINDA

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) destekleriyle yapılmakta olan Zirve’de enerji piyasalarında yaşanan dönüşüm sürecinin Türkiye ve global enerji piyasalarına etkileri, gelecek trendleri, Türkiye enerji piyasalarının bu süreçteki beklenti ve gereksinimleri, enerji sektöründe her geçen gün giderek artan dijitalleşmenin sektörde yarattığı değişimler, enerji finansman koşullarındaki değişim, yenilenebilir enerji dönüşümü ile Türkiye’yi yakından ilgilendiren Orta Doğu bölgesinde enerji jeopolitiği tüm boyutları ile tartışılacak.

23 OTURUM DÜZENLENECEK

8. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında, alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak katılacağı toplam 23 oturum düzenlenecek. Oturumlarda enerji piyasaları tüm yönleriyle masa yatırılacak ve yol haritası belirlenecek.

DOĞU AKDENİZ ENERJİ KAYNAKLARIYLA İLGİLİ SON GELİŞMELER TÜM YÖNLERİYLE ELE ALINACAK

Zirve’de Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren bölge ülkeleri arasında var olan güvenlik, diplomatik ve siyasi problemler nedeniyle bölgesel ilişkilerde gerilimlere yol açan Doğu Akdeniz enerji kaynaklarıyla ilgili son gelişmeler uluslararası hukuk, güvenlik, diplomatik, teknik ve ticari açılardan ele alınacak.

ÖDÜLLER BU AKŞAM SAHİPLERİNİ BULACAK

Gas&Power ve Green Power Gazeteleri tarafından düzenlenen 8. Altın Voltaj, 8. Altın Vana ve Enerji Petrol Gaz Gazetesi tarafından düzenlenen 13. Altın Varil ve 3. Altın Tüp Başarı Ödülleri de her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında dağıtılacak. Akaryakıt, LPG, doğal gaz ve elektrik sektöründe faaliyet gösteren firmaların sosyal sorumluluk uygulamaları konusunda teşvik edilmesini amaçlayan Türkiye Enerji Zirvesi Başarı Ödülleri 10 Ekim gecesi düzenlenecek olan Gala Yemeğinde sahiplerini bulacak.

ENERJİ SEKTÖRÜ TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILACAK

Oturumlarda tartışılacak konulardan bazıları: Doğu Akdeniz Enerji Jeopolitiği, Orta Doğu Enerji Jeopolitiği, Nükleer Enerji, Doğal Gaz ve Elektrik Piyasaları, Akaryakıt ve LPG Piyasaları, Yenilenebilir Enerji, Enerji Finansmanı, Enerji Sektöründe Dijitalleşme, Su Kaynaklarının Enerjide Sürdürülebilirliği ve Yeni Uygulamalar, Enerji Sektöründe Start Up’lar ve Yatırımcılar vb…

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir