Akaryakıt

‘Enerjide Tahkim ve Arabuluculuk’ çalıştayı düzenlendi

AA

Dokuzuncu Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında eş zamanlı oturumların yanında çalıştaylar da düzenlenmeye devam ediyor. Bugün  ‘Enerjide Tahkim ve Arabuluculuk’ konulu bir çalıştay daha gerçekleştirildi. Sektörün önde gelen isimlerinin buluştuğu çalıştayda slaytlarla enerjideki hukuki süreçleri içeren konuların üzerinden geçildi.

Çalıştay, tahkim konusunda uzmanlaşmış ülkeler üzerinde konuşularak başladı. Tahkim konusunda en önemli sürecin hakemlerin konuda uzmanlaşmış olması, tahkimlerde konunun uzmanı hakemler seçilmesi, gizlilik ve icra edilebilrlik konuları üzerinde duruldu.

2015 yılında kurulan İstanbul Tahkim Merkezi’yle ilgili (ISTAC)bilgiler verildi. Kurumun amacı milli ve milletler arası uyuşmazlıkları tahkim ve arabuluculukla çözmek.  Bu yapı oluşurken amaç modern kuralları örnek almak olduğu belirtildi. Tahkim merkezlerinin dünyada bir çok ülkede yapıldığını ve başarısı kanıtlanmış bu kurumların Türkiye’de de çalışıyor olması tüm katılımcılar tarafından pozitif karşılandı. Belirtilen üzere; bu kurumlar, objektif, doğru ve hızlı bir yargılama süreci sağlıyor. Taraflar hakemlerini özgürce kendileri seçebiliyorlar. Tüm kurumların, EPDK’nın dahi ve sınırlarını bilip ona göre yöntemler uygulan bir kurum olduğu için çok önemli olduğu ifade edildi. Eskiden tahkim konularına ödenen rakamlar yüzünden insanların çekimser davrandığı ve ISTAC sayesinde haksız rakamların dengelenmesinin sağlandığı belirtildi. ISTAC, daha önce alınan yurtdışı davalarından dolayı uluslararası alanda bir tahkim merkezi ve divan üyelerinde yabancı tahkim uzmanları da mevcut.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 11:13 10 Ekim 2018