Enerji Verimliliği Ödülleri sahiplerini buldu

İstanbul Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘Enerji Verimliliği Ödülleri’, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Ödülleri birçok farklı kategoride sahiplerini buldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı ödül töreninde enerjiyi verimli kullanan firmalar jüri değerlendirmesi sonucunda belirlendi ve ödüllendirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez törende yaptığı konuşmada şu başlıklara değindi: “Bakanlığa geldiğimizden ilk günden beri verdiğimiz sözleri sırayla yerine getirdik. Maalesef doğal kaynaklar açısından. Yeterli değiliz. Enerjide ithal kaynaklara bağımlılık da öngörülebilirliğimizi engelliyor. Kurulu gücümüz bugün 91 bin 300 MW’lara ulaştı. Bunun yüzde 62’si yerli ve yenilenebilir kaynak. Bu sektör yatırımcısına hemen geri dönüş yapan bir sektör. Yaptığınız yatırımın karşılığını misliyle çok kısa bir sürede alıyorsunuz.”

Bakan Dönmez; “Sanayinin dönüşümü ekonominin de dönüşümüdür. Bütün gayretimiz enerji verimliliğini iş yapış kültürümüz haline getirmektir. Bakanlık olarak sanayide gerçekleştirilen enerji dönüşümlerini maddi- manevi, her anlamda destekliyoruz” dedi.

Sözlerine şöyle devam eden Bakan Dönmez; “Enerji verimliliğini arttıracak en önemli konu finansman. Biz de bu konuda bir takım değişiklikleri ve düzenlemeleri konuşuyoruz. Enerji verimliliği alanındaki eğitim ve etüt projeleri de bakanlığımız tarafından yapılıyor” şeklinde konuştu.

Bakan Dönmez son olarak; “Sanayicilerimize enerji verimliliği alanında güzel projeler sunuyoruz. Bunun ülkemizde oturması ve yaygınlaştırılması için verilen ödülleri de çok önemsiyorum. Enerji verimliliği bir memleket meselesine dönüşmüş durumda” ifadelerini kullandı.