Akaryakıt

Enerji sektörünün kadınları Türkiye Enerji Zirvesi’nde buluştu

AA

Türkiye enerji Zirvesi oturumlarla devam ediyor. Bu kapsamda ‘Enerjiye Yön Veren Kadınlar’ oturumu yapıldı.

Enerjiye Yön Veren Kadınlar oturumun açılış konuşmasını OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk yaptı. Ardından panele geçildi ve panelin moderatörlüğünü EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş yaptı. Garanti BBVA Genel Müdürü Yardımcısı Ebru Edin ve Limak Holding Yönetim  Kurulu Başkanı Ebru Özdemir panelde konuşmacı olarak yer aldı.

“BU SEKTÖRDE DAHA ÇOK KADIN İSTİHDAM EDECEĞİZ”

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk;  “Bu işe çok uzun yıllar önce başladım ve akaryakıt sektörünün madeni yağ alanında çalışan ilk kadınımdım. İnsanların ilk başladığım zamanlardaki bakış açısıyla şimdiki algıyı kıyasladığımda çok fazla yol kat ettiğimizi çok rahat görebiliyorum. Dilerim daha büyük işler başaracağız ve bu sektörde daha çok kadın istihdam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“KADIN İSTİHDAMI HALA TAM OLARAK İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL”

Moderatör EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, Türkiye’de ve dünyada enerji sektöründeki kadın istihdam oralarını dinleyicilerle paylaştı. Demirbaş, hala enerji sektöründe hatta iş hayatında, kadın istihdamının tam olarak istenilen seviyede olmadığını belirtti.

“BİR ERKEĞİN İŞ HAYATINDA YAPTIĞI HER ŞEYİ BİZ KADINLAR DA YAPABİLİRİZ”

Garanti BBVA Genel Müdürü Yardımcısı Ebru Edin; “Enerji sektörünü erkek egemen bir sektör ve bu sektörde kadın olarak statü sahibi olmak çok zor ve önemli. Biz kadınlar istediğimiz zaman her işte başarılı olabiliriz yeter ki istekli ve istikrarlı olalım. Git gide artıyoruz ve güçleniyoruz.   Bir erkeğin iş hayatında yaptığı her şeyi biz kadınlar da yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

“ENERJİ ŞİRKETLERİNİN YÖNETİM KURULLARINDA EN AZ 1 KADIN OLSUN”

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ise; “Şirketimizde kadına yönelik çok güzel sosyal sorumluluk projeleri başlattık. Limak Holding olarak şirketin her alanında kadına yönelik çok kıymetli adımlar atıyoruz.  Yaptığımız projelerle önce bütün önyargıları yıkmayı, sonra da neleri başarabileceğimizi göstermek istiyoruz.  İstiyoruz ki özellikle enerji şirketlerinin yönetim kurullarında en az 1 kadın olsun” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir