Akaryakıt

Enerji sektörü, giriş çıkış yasağından muaf tutuldu

enerji sektörü
AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan koronavirüsle mücadelede yeni tedbirler kapsamında 31 şehre giriş ve çıkışlar yasaklanırken enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları bu kısıtlamanın dışında tutulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını kapsamında alınan yeni tedbirleri açıkladı. Bu tedbirler kapsamında, büyükşehir statüsündeki 30 ile ve Zonguldak’a kara, hava ve deniz yolu ile yapılacak tüm giriş/çıkışlar 3 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’ten itibaren 15 günlük süreyle geçici olarak durdurulacak. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı genelgesi, 81 il valiliğine gönderildi.

DOĞAL GAZ, ELEKTRİK VE PETROL SEKTÖRÜ İÇİN ÖZEL MADDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklaması sırasında bu şehirlere gıda, ilaç ve temizlik malzemesi gibi zorunlu ihtiyaç malzemeleri nakli ile İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen sektörlerin lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılamayacağını belirtti. Söz konusu genelgede; doğal gaz, elektrik ve petrol sektörü için de özel bir madde yer aldı. Buna göre enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları, giriş çıkış kısıtlamasından muaf tutuldu.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde enerji sektörüyle ilgili yer alan o maddede şu ifadelere yer verildi:

“Doğal gaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir