Akaryakıt

Dev yatırımda işlem tamam

AA

Türkiye’nin dış ticaret açığını tek başına yıllık en az 1,5 milyar dolar azaltması öngörülen ve özel sektör tarafından tek noktaya yapılan en büyük yatırım olan STAR Rafineri, 7 yıllık yapım sürecinin ardından açılışa hazırlanıyor.

Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyan ve bünyesinde 20 fabrikayı barındıran STAR Rafineri, 19 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımının beklendiği törenle hizmete açılacak.

STAR Rafineri’nin yapımında 250 bin ton ile 20 Eyfel Kulesi yapacak kadar çelik, 400 bin metreküp ile küçük bir kasaba kuracak kadar beton ve Türkiye’yi 4 kez dolaşacak uzunlukta kablo kullanıldı.

STAR Rafineri’de yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli olacak. Tesis açıldıktan sonra rafineride doğrudan 1100 kişi istihdam edilecek.

Rafinerinin devreye girmesiyle dizelde ithalat oranı yüzde 40’ın altına inecek. 1,6 milyon tonluk üretimiyle Türkiye’nin tüm jet yakıtı ihtiyacını karşılayabilecek. Yüzde 80 olan LPG ithalat oranı yüzde 70’e düşecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 17:34 12 Ekim 2018