Akaryakıt

Danıştay’dan soruşturma kararı

AA

Anadolu LPG ve Akaryakıt Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin Denetim Yönetmeliği hakkında açtığı davada Danıştay kararını verdi. İlgili karara göre soruşturma yapılmadan ceza kesilemeyecek.

Anadolu LPG ve Akaryakıt Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin, Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası’nda Yapılacak Denetimler ile Ön Araştırma ve Soruşturmalarda Takip Edilecek Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 1. ve 2. Maddelerinin ve Petrol Piyasası’nda Yapılacak Denetimler ile Ön Araştırma ve Soruşturmalarda Takip Edilecek Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 1. ve 2. maddelerinin; piyasada faaliyet gösteren tüzel kişilerin ve ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınmadan yönetmelik değişikliğinin gerçekleştirildiği, ön araştırma prosedürüne ve soruşturma raporu hazırlanmasına gerek olmaksızın soruşturmaya doğrudan yazılı savunma alınmak suretiyle başlanmasının Kanun’a aykırı olduğu ve soruşturma yapılmadan ve ihbarda bulunulmadan yaptırım uygulanamayacağı ileri sürülerek açtığı davada Danıştay, soruşturma yapmadan ceza kesilemeyeceğine karar verdi.

Anadolu LPG ve Akaryakıt Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin talebi üzerine daha önce ara kararla yönetmeliğin yürütmesi durdurulmuştu. Bugün tebliğ edilen nihai kararla Yönetmeliğin soruşturma yapmadan yaptırım uygulanmasına yönelik maddesi tamamen iptal edildi.Yorumlar

 1. Avatar sabri önder dedi ki:

  Sayın Anadolu LPG ve Akaryakıt Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı ve Yönetimine teşekkür ederim.
  Hukukçu değilim ama okuduğum kadarı ile LEHE AİT HÜKÜMLERDEN yararlanmamız gerektiğini düşünüyorum.
  Cezaya konu madde iptal edilmişse, bize kesilen cezalarda yok hükmünde olmalıdır.

  Sayın Anadolu LPG ve Akaryakıt Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı ve Yönetiminden de konu ile acil yardımlarını bekliyoruz.

  İnşallah bu sefer kurtuluruz.

 2. Avatar sabri önder dedi ki:

  Hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun.
  Denetim Yönetmeliği hakkında açtığınız davanın devamını bekliyoruz.
  İnşaallah lehe ait hükümler uygulanır ve o yönetmenliğe göre kesilen cezalar iptal edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir