Akaryakıt

Can Holding’den eğitim atağı

AA

Kısa süre önce Bilgi Üniversitesi’ni bünyesine katan Can Holding’in eğitim alanındaki bu önemli adımını ve Enerji Petrol’ün gelecek stratejilerini Enerji Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Can ile konuştuk. Gazetemiz aracılığıyla bayilere de seslenen Can, “Enerji Petrol’ün her zaman bir ayrıcalığı vardır” dedi.

Yakın zamanda Bilgi Üniversitesi’ni bünyesine katan Can Holding’in bu yeni hamlesini ve holding şirketlerinden Enerji Petrol’ün 2019 faaliyetleri ile gelecek stratejilerini ,Enerji Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Can ,Enerji Petrol Gaz’a anlattı.

Bilgi Üniversitesi’nin Can Holding bünyesine geçişiyle ilgili süreç hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bu süreç uzun zaman önce başladı. Bizim aklımızda eğitimle ilgili modeller vardı. Bilgi Üniversitesi 20 binin üzerinde öğrencisi olan, 40 binin üzerinde mezunu olan ve bu ülke için önemi bir değerdir. Tabiki Bilgi Üniversitesi’nin marka değerini daha da arttırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bununla ilgili de projelerimiz hali hazırda var.

“SEKTÖRÜMÜZÜN YETİŞTİRİLMİŞ TAM DONANIMLI İNSANLARA İHTİYACI VAR”

Enerjiyle ilgili bölümler açarak sektöre bu anlamda bir katkı sağlamayı planlıyor musunuz?

Bu konuyla ilgili de arkadaşlarımız çalışmalarına başladılar.

Enerji’nin üretimi için yetişmiş insan gücü olsa da ,satışı,pazarlaması,siparişi,ithalatı,ihracatı,hukuku geniş bir alan .

Bahsi geçen konular da hakim olduğumuz yetişmiş insana ihtiyaç duyduğumuz alanlar.

Enerjinin sadece akaryakıt tarafı değil, her kulvarına  insan kaynağı  sağlamak ve bu yetişmiş insan gücününün Enerji sektörüne kolay adaptasyonunu gerçekleştirmek adına teorik ve pratik eğitimlerini tamamlamış ,tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek  pırıl pırıl gençler yetiştirmeyi  planlıyoruz. Bunu sektörümüze katma değer yaratacak yeni bölümler açarak yapmak istiyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağız.

“2019’U YENİ BAYİLİKLER VE PROJELERLE KAPATIYORUZ”

2019 yılı Enerji Petrol için nasıl geçti?

2019 bizim için hedeflerimizin ve planlarımızın üstünde gerçekleşen bir yıl oldu. 2019 yılı sektörümüz için 5 yıllık bayi sözleşmeleri üzerine dönen bir süreçti. Geride bıraktığımız bu yılda planlarımızı yaparken 2020’ye de hazırlık yapmış olduk. Bununla ilgili de yeni bir model üzerine başladık. Yeni bayiliklerle de planlarımıza devam ettik. 2019’u da diğer firmalara göre daha şanslı olarak, yeni bayilikler ve projelerle kapatıyoruz. Yeni bayiliklerimizle birlikte gelecek yıl satış hedeflerimizde de ciddi artış oldu. Şimdi de 100 yeni bayilik ile 2020 yılına hazırlık yapıyoruz. Bu bayilerimizde de yeni bir model uygulamayı planlıyoruz. Doğru yatırımlarla bayilerin karlılığı daha da arttırılabilir.

“BU YIL AÇMIŞ OLDUĞUMUZ İSTASYONLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU BÜYÜKŞEHİRLERDE”

Enerji Petrol istasyonları büyükşehir merkezlerinde çoğalacak mı?

Yeni planlarımızdan biri de şehir merkezlerine özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde daha çok istasyon açmak. Bu yıl içinde İstanbul’da 20’nci istasyonumuzu açtık. Zaten 2019’un bizim için keyifli geçmesindeki en büyük nedenlerden biri de bu. Açılan  istasyonların büyük çoğunluğu büyük şehirlerde. Açmayı planladığımız 100 istasyonun da yaklaşık 60 tanesi büyükşehirlerin il merkezlerinde.

“TÜRKİYE’NİN EN FAZLA ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYONU OLAN ŞİRKETLERİNDEN BİRİYİZ”

Akaryakıt istasyonlarının yakıt dışında yenilikçi birer perakende noktasına dönüştüğü günümüzde istasyonlarınızda ne gibi yenilikler yapmayı düşünüyorsunuz?

Biz farkına vardık ki; akaryakıt istasyonları sadece akaryakıt satarak kar elde edecek kurumlar değil. Eskiden akaryakıtı alırdık, istasyonlarda satardık, elde ettiğimiz kar bizimdi. Ama artık öyle değil. Biz de yeni modellemeyle birlikte buna başladık. Önümüzdeki dönemde daha çok büyük şehirlerde olmak kaydıyla ürün gamını geliştirerek market gelirlerini arttırmayı hedefliyoruz. İstasyonlarımıza kafeler açıyoruz. Bunun dışında istasyonların diğer gelir kalemlerini arttırabilecek konular üzerinde çalışıyoruz. Model olarak baz istasyonumuzu da İstanbul’da kurmaya başladık. Oto yıkama sistemlerini de yeniliyoruz. Oto ekspertler kurmaya ve salt yıkamadan ziyade otomasyonlu sistemler kurmaya başladık. Aslında en önemli değişim adımımız da Türkiye’nin, hatta dünyanın gidişatına ayak uydurmak adına istasyonlarımıza elektrikli şarj üniteleri kuruyoruz. Hatta Türkiye’nin en fazla elektrikli şarj istasyonu olan şirketlerinden biriyiz. Yaklaşık 40 istasyonumuzda bu üniteleri kurduk ve kurmaya da devam ediyoruz. İstanbul ve Trakya’daki hemen hemen tüm istasyonlarımızda var. Biz bir yandan da geleceğe hazırlık yapmaya başlamış olduk bu adımımızla. Teknolojik gelişmeleri takip ediyoruz ve artık gelecek elektrikli araçlarda. Gelecek 5 yılda her 10 araçtan 1’inin elektrikli araç olması öngörülüyor. Biz de bu günden tüm istasyonlarımızda bu dönüşümü başlattık. 2020 yılında minimum 100 istasyonda, sonrasında da tüm istasyonlarımızda bunu hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

“2020 YILINDA ŞİRKETİMİZDEKİ EN BÜYÜK İVME GAZ TARAFINDA OLACAK”

Enerji Gaz hakkında bilgi verir misiniz?

Enerji Gaz,mevcut bayilerimize hizmet için kuruldu. Böyle bir hizmetimiz var mıydı? Vardı. ‘Bizim LPG’miz de var diyorduk. Önümüzdeki dönemde ise Enerji Gaz’ın da bağımsız bayilikler de  verebileceği  bir yapı kurguluyoruz. Tahminimize göre 2020 yılında şirketimizdeki büyük ivme akaryakıt yanında  gaz tarafında da olacak.

“BU YIL ALT YAPIMIZDA CİDDİ YENİLEMELER YAPTIK”

Madeni yağ alanındaki faaliyetlerinizi nasıl değerlendirirsiniz?

Bizim madeni yağ tesisimiz bu alanda üretime başlayan ilk tesislerden bir tanesi. 2003 yılından beri Gebze’deki fabrikamızda madeni yağımızı kendimiz üretiyoruz. Bu yıl alt yapımızda da ciddi yenilemeler yaptık.  Makinalarımızı ve ürünlerimizi yeniledik. Hatta ürün yelpazemize yeni ürünler dahil etmeye başladık. İhracatımız da Ortadoğu ve Afrika pazarında ciddi anlamda artmaya başladı. Sektörde madeni yağ fabrikalarının kapanmasıyla birlikte ihracatta ciddi anlamda düşüş yaşanmıştı. Biz yaptığımız yeni yatırımlarla sektörümüze ciddi anlamda ihracat sunmaya başladık. Geçtiğimiz yıl bunula ilgili de; ‘Sektörde En Fazla İhracatını Arttıran Şirket’ ödülünü aldık. Bunu da gelecekte daha da arttırmayı hedefliyoruz.

EPDK’nın son dönemde gerçekleştirdiği regülasyonlar oldu. Bunları siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz 2000 yılında kurulan bir şirketiz. Dolayısıyla EPDK öncesini de sonrasını da çok iyi biliyoruz. EPDK’nın son yaptığı düzenlemeler sektör adına önemli ve doğru düzenlemelerdi. Bizim açımızdan da sektörün lehine regülasyonlar yapıldı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir