Akaryakıt

“Borla ilgili önümüzde yeni bir süreç var”

AA

İmza töreninde konuşan Bakan Dönmez; “Dünyada pazar payı ve ham madde açısından açık ara lider olduğumuz borda, katma değerli uç ürün üretimi için yeni bir vizyon belirledik. Borla ilgili önümüzde artık yeni bir süreç var. Bu anlayışla doğal kaynaklarımızı ve madenlerimizi artık ham madde olarak değil uç ürün ya da ileri teknoloji ürünler olarak ihraç edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sibel ACAR-ANKARA/ ETİ MADEN ve PTT A.Ş. Faaliyet İş Birliği Protokolü İmza Töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. İş birliği kapsamında, bor ürünlerinin fabrikadan limanlara taşınması, birbirinin devamı ve tamamlayıcısı niteliğindeki iş makineleri, kara, deniz ve demir yolu ekipmanlarıyla gerçekleştirilen iş paketlerini ve her türlü personele dayalı hizmet alımları yer alıyor.

2023 hedeflerine ilerlerken birçok alanda atılan önemli adımların önemli bir kısmını borun oluşturduğunu ifade eden Dönmez dünyada pazar payı ve ham madde açısından açık ara lider olduğumuz borda katma değerli uç ürün üretimi için yeni bir vizyon belirlendiğini ifade etti.

“BOR’UN ÜLKESİ TÜRKİYE”

Borla ilgili yeni bir döneme girildiğinin altını çizen Dönmez; “Dünyada pazar payı ve ham madde açısından açık ara lider olduğumuz borda, katma değerli uç ürün üretimi için yeni bir vizyon belirledik. Borla ilgili önümüzde artık yeni bir süreç var. Yeni Bor Stratejimizin odağına borun değerini üretilen nihai ürüne göre 1’e bin noktasına kadar katlayan katma değerli uç ürün üretimini koyduk. Teknolojiyi, Ar-Ge’yi, yerli üretimi koyduk. Bilgi ve birikimin, know-how’un üzerine gençlerimizin heyecanını ve merakını koyduk. Teknolojiyi alan ve kullanan değil, üreten ve ihraç eden bir ülkenin yüksek ideallerini koyduk. Bu anlayışla doğal kaynaklarımızı ve madenlerimizi artık ham madde olarak değil uç ürün ya da ileri teknoloji ürünler olarak ihraç edeceğiz. Bu model hem yatırımcı dostu olacak, hem istihdamı artıracak, hem sektörün hem de ülkemizin büyümesini sağlayacak. En önemli çıktısı ise yüksek teknolojinin Türkiye’de üretilmesi ve kullanılması olacak. Bor’da yeni inovasyon anlayışımız, bora dayalı sektörlerde gerek tek başımıza gerekse iş birlikleriyle daha da büyümek, “Bor’un ülkesi Türkiye” anlayışımızla devasa adımlar atmaya devam etmek” diye konuştu.

“SEKTÖRLER ARASI İŞ BİRLİKLERİNİN HAYATİ OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Sektörler arası iş birliklerinin önemine vurgu yapan Bakan Dönmez; “Çalışmalarımızı katlayarak dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne, dünya bor pazarının da yüzde 59’una sahip ülkemizi bor da tam hâkim bir konuma çıkaracağız. Ortaya koyduğumuz bor vizyonuna katkı yapacak şekilde, ürün sunumumuzu ve hizmet kalitemizi artırmak için sektörler arası iş birliklerinin hayati olduğuna inanıyorum. PTT A.Ş.’de bu anlamda iş birliğiyle gücümüze güç katacağımız, Türkiye’nin yüz akı kurumlarımızdan birisi. PTT A.Ş. girdiği yeniden yapılandırma süreciyle iştirak ve şirketleri ile birlikte; kargo, taşıma, nakliye ve lojistikten, personele dayalı hizmetler, e-ticaret ve tedarik zinciri uygulamaları gibi oldukça geniş bir yelpazede faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürüyor. ETİ MADEN ve PTT A.Ş. arasında gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğiyle önemli bir kalite, zaman ve maliyet avantajı sağlayacağız. İnanıyorum ki bu birliktelik ülkemize ve milletimize önemli katkılar sunarak önümüzdeki yıllarda da devam edecek” dedi.

BAKAN DÖNMEZ’DEN BOR KARBÜR MÜJDESİ

Bakan Dönmez son olarak bor karbür ile yürütülen çalışmalarda son aşamaya gelindiğinin önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacağının müjdesini verdi.

“İKİ STRATEJİK KURULUŞUMUZ, 14’ÜN ÜZERİNDE İŞ KALEMİNDE BİRLİKTE HAREKET EDECEKLER”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ise imzalanan protokolle ilgili şunları ifade etti:

“Bir yanda 179 yıllık tecrübesini çağımızın teknolojisiyle birleştiren, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle vatandaşımızın hayatını kolaylaştıran, yaygın hizmet ağıyla yurdumuzun dört bir yanına hizmet götüren Posta ve Telgraf Teşkilatımız var. Diğer yandaysa, stratejik yeraltı kaynağımız bor madenini işleyerek ürettiği enerjiyle ülkemizin geleceğini aydınlatan, Ar-Ge çalışmalarıyla borun kullanım alanını genişleterek her geçen gün ekonomimize katma değer üreten, dünyanın bor lideri, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğümüz var. İmzalanacak protokol sayesinde, iki stratejik kuruluşumuz, 14’nin üzerinde iş kaleminde birlikte hareket edecekler. Bunların içinde lojistikten kargo taşımacılığına, sigortacılık çözümlemelerinden bankacılık hizmetlerine kadar çok önemli hizmet kalemleri yer alıyor. Anlaşmanın ülkemiz ve milletimiz için hayırlı ve bereketli olacağına yürekten inanıyorum.  O nedenle emek veren herkese teşekkür ediyorum. Benzer işbirliklerinin artırılması temennisiyle konuşmamı sonlandırıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir