Akaryakıt

“Bakan Özel Oturumu” gerçekleştirildi

AA

10. Türkiye Enerji Zirvesi, açılış töreninin ardından “Bakan Özel Oturumu” ile devam etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 10. Türkiye Enerji Zirvesi’nde “Bakan Özel Oturumu”nda enerji sektörüyle ilgili soruları yanıtladı. Moderatörlüğünü Enerji Yayın Grubu Başkanı Sertaç Komsuoğlu ve CNN Türk spikerlerinden Mine Uzun’un yaptığı programda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki politikalarından yenilenebilir enerjiye kadar birçok alanda değerlendirmelerde bulunan Bakan Dönmez, çeşitli teşvik programlarıyla ilgili de açıklamalar yaptı.

“YAVUZ, GÜZELYURT’TA İLK SONDAJINI YAPIYOR”

Türkiye’nin büyük oranda dışa bağımlı olduğu petrol ve doğal gazda arama ve sondaj çalışmalarını hızlandırdıklarını belirten Bakan Fatih Dönmez, “Yavuz sondaj gemimiz Cumartesi günü Güzelyurt-1 kuyusuna ulaştı. Bugün veya yarın matkabı çalıştırarak ilk sondajını yapacak” dedi. Arama çalışmalarının bundan sonraki süreçte de tüm hızıyla devam edeceğini ifade eden Dönmez, “Arayacağız, araştıracağız, varsa mutlaka bulacağız. Bu kudret ve bu insan gücüne sahibiz. Bu konudaki öz yeterliliğimiz bizlere güzel günlerin kapısını aralayacak.” diye konuştu. Dönmez ayrıca, sondaj çalışmaları için Karadeniz’le ilgili de planlarının olduğunu açıklarken sondaj gemilerinin Akdeniz’deki çalışmaların ardından Karadeniz’e geçebileceğini dile getirdi.

“KARADA DA ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR” 

Özellikle Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarıyla birlikte karada da girişimlerin devam ettiğini söyleyen Bakan Dönmez, “Bir yandan da karadaki sondaj çalışmalarımız sürüyor. Bu sene Türkiye Petrolleri, 140 sondaj çalışması yaptı. 20 yıl gibi uzun bir süreden sonra ilk kez günlük 50 bin varil petrol üretiminin üzerine çıktık” dedi.

Oturum, plaket takdimi ve aile fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Haberin detayları gelecek…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir