Akaryakıt

“Akaryakıtta yüzde 40 tasarruf mümkün”

AA

BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, LPG’li otomobillerin diğer yakıt türüne sahip araçlara oranla büyük bir tasarruf sağladığını söyledi.

LPG’li araçların kapalı otoparklara alınmasına yönelik çalışmaların başlamasının ardından bu yakıt türüne karşı ilginin artmasıyla ilgili bir açıklama yayımlayan BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “Akaryakıt fiyatlarının sürekli artması ile birlikte herkesin aklına nasıl tasarruf yapabilirim sorusu geliyor. Hal böyle olunca otomobil yakıtında tasarruf yapmak isteyen araç kullanıcıları da LPG’yi tercih etmeye başladı” dedi.

Yaptığı açıklamada LPG’li araçların dizel araçlara kıyasla daha karlı olduğunu belirten BRC Türkiye CEO’su Örücü, son dönemde artan çalışmalarla birlikte aracını yenilemeyi planlayanların öncelikli tercihinin LPG’li otomobiller olduğunu söyledi. Dizel araçlarla LPG’li araçlar arasındaki farka değinen Örücü, “Dizel araçlar ilk satın almadaki fiyat farkını ortalama 250 bin kilometrede amorti edebilirken, LPG’li araçlar dönüşüm maliyetini yaklaşık 20 bin kilometrede çıkararak kullanıcısını hızlı bir şekilde kara geçiriyor. Ayrıca LPG’li otomobiller benzinli araçlara kıyasla yüzde 40 tasarruf sağlıyor. Yani bir araç 100 TL’lik benzin ile ortalama 250 km yol yaparken, aynı araç 60 TL’lik LPG’li yakıt ile 250 km yol alıyor” şeklinde konuştu.

“LPG’Lİ ARAÇLAR 20 BİN KİLOMETREDE KENDİNİ AMORTİ EDİYOR”  

Dizel ve benzin fiyatlarının birbirine yakın seyretmesinin dengeleri LPG lehine değiştirdiğine vurgu yapan Örücü, “Akaryakıt giderinin aile ekonomisinde önemli bir yer tuttuğu günümüzde gerek ilk satın alma maliyeti, gerekse periyodik bakım masrafları çok yüksek olan dizel otomobil kullanmak artık akılcı bir tercih değil. Otomobiliniz ister 15 bin km, isterse 45 bin km ya da daha fazla yol yapsın, her halükarda LPG’li araç, dizel araca kıyasla çok daha ekonomik” dedi. Mazotun litre fiyatının benzini yakaladığını ve bir dönem benzinden daha fazla olduğunu hatırlatan Örücü, “Hesap ortada. Bu noktadan sonra ekonomi arayanlar için en akıllı çözüm LPG kullanmaktır. BRC’li bir araç 20 bin kilometreye ulaşmadan dönüşüm maliyetini karşılayarak kar etmeye başlarken dizelde bu süre 250 bin kilometreyi buluyor” ifadelerini kullandı. Örücü ayrı LPG dönüşümünü bedavaya getiren kampanyalarıyla araçların, sağladığı yüzde 40 tasarrufla dönüşüm taksitlerini de kendi kendine ödediğini de söyledi.

OTOMOBİLLERİN YARIYA YAKINI LPG’Lİ

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2019 yılı Mayıs ayı Motorlu Kara Taşıtları İstatistiklerine göre, trafiğe kayıtlı 23 milyon 39 bin 551 adet taşıtın yüzde 54,2’sini otomobiller oluşturuyor. Bununla birlikte, trafiğe kayıtlı 12 milyon 482 bin 475 otomobilin ise yüzde 37,7’sini oluşturan 4 milyon 710 bin 222 araç LPG kullanıyor.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir