Akaryakıt

Akaryakıtta promosyonlara devam

Farklılaştırılmış akaryakıtta süre uzatıldı
AA

EPDK, akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarında uygulanan promosyonlarla ilgili bir düzenleme yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “Petrol ve LPG Piyasalarında Uygulanan Promosyonlar Hakkında Kurul Kararı” ile akaryakıt ve LPG istasyonlarında kredi kartları ve banka kartlarıyla düzenlenen kampanyalara ilişkin çeşitli düzenlemeler yaptı. Buna göre kredi kartları ve banka kartlarıyla düzenlenen kampanyalar çerçevesinde ücretsiz akaryakıt veya LPG sunulabilecek, dağıtıcılar tarafından yürütülmekte olan “Sadakat Kart” uygulaması da devam edecek. Ancak dağıtıcılarca düzenlenecek promosyonların maliyetlerinin bayilere yansıtılmaması esas olacak.

Tüketicinin akaryakıt ve LPG otogaz alımına ilişkin tercihlerinde önceliğini fiyata vermesi sektörde rekabetin fiyat üzerinde oluşması açısından önem arz ediyor. Bu kapsamda fiyat üzerinde rekabeti engelleyen konular üzerinde bir süredir çeşitli çalışmalar yürütülüyordu. EPDK konuyla ilgili 2010 yılında akaryakıt istasyonlarında verilen ve çoğunlukla kullanılmayan çeşitli eşyaların tüketiciye sunulmasının kısıtlanmasına yönelik düzenlemeler yapmıştı. Bu düzenleme sonrasında tüketicinin tercihlerinde akaryakıt fiyatının daha ön planda yer alması sağlanırken sektörün de ciddi bir mali külfetten kurtulması sağlanmıştı.

EPDK’nın son aldığı “Petrol ve LPG Piyasalarında Uygulanan Promosyonlar Hakkında Kurul Kararı” ile de akaryakıt ve LPG otogaz piyasalarında tüketicilere yönelik gerçekleştirilen promosyonlara ilişkin hususlara açıklık getirildi. Bu düzenlemelerle, sektörde mevcut durumda yaşanan karışıklıkların ve aksaklıkların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

İŞTE O KARARLAR

EPDK’nın söz konusu kararından öne çıkan hususlar şu şekilde:

Ayni promosyonların düzenlenmesine ilişkin mevcut yapı korunurken (Eskiden verilen ve yasaklanan tabak, kupa, oyuncak, fizik hediyelerin verilmesine yönelik sınırlama devam edecek) daha önce belirsizliğe neden olan, araçlarda bulunabilecek temel ihtiyaçların akaryakıt veya LPG otogaz alımından bağımsız tüketicilere hediye edilmesine devam edilebilecek. Yani istasyonlarda hediye edilen kağıt mendil, araç kokusu, toz bezi gibi uygulamalarda kısıtlama olmayacak.

Akaryakıt ve LPG istasyonlarında sunulan oto yıkama, yağ değişimi, lastik değişimi gibi hizmetler tüketicilere ücretsiz veya indirimli olarak sunulabilecek ve bu kapsamda kampanya düzenlenebilecek.

Üçüncü tarafların da katılımı dahil olmak üzere, karşılığı akaryakıt veya LPG olmak kaydıyla finansal promosyonlar düzenlenebilecek. Bu kapsamda kredi kartları ve banka kartlarıyla düzenlenen kampanyalar çerçevesinde ücretsiz akaryakıt veya LPG sunulabilecek, dağıtıcılar tarafından yürütülmekte olan sadakat kart uygulaması da devam edecek. Ancak dağıtıcılarca düzenlenecek promosyonların maliyetlerinin bayilere yansıtılmaması esas olacak.

Mevcut kampanyaların belirli süreli sözleşmelere dayandığı da göz önünde bulundurulduğunda, hem kullanıcıların mevcut kazanımlarının zarar görmemesi hem de sözleşmelerin, yeni oluşacak duruma uyum sağlayana kadar devam ettirilebilmesi adına, mevcut sözleşmeler ve kampanyalar 30.06.2020 tarihine kadar sürdürülebilecek.Yorumlar

  1. Avatar Özgür dedi ki:

    Promosyon sektöründe hizmet veren bir firma olarak ve meslektaşlarım adına sevincimi belirtir. Teşekkür lerimi sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir