Akaryakıt

Akaryakıt Sektör Çalıştayı’nın çıktıları rapor haline getiriliyor

AA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Ahmet Erdem başkanlığında sektör temsilcilerinin katılımıyla TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda güncel gelişmeleri görüşmek üzere toplandı. ​

Toplantıda “Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 10 Aralık 2018 tarihinde yayınlandığı ve uygulamanın alt mevzuatın yayınlanmasından sonra yürürlüğe gireceği bilgisi verildi. Konuyla ilgili 17-18 Ocak tarihlerinde bir çalıştay düzenlendiği ve sektörün görüşlerinin dile getirildiği ifade edildi.

5 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Benzin ve Naftanın Depolanması ve Dağıtılmasından Kaynaklanan Uçucu Organik Bileşik Emisyonlarının Kontrolü Yönetmeliği” de toplantıda ele alınan konular arasındaydı. Söz konusu yönetmelik ile yurtdışından sağlanacak mal ve hizmetler için yaklaşık 500 Milyon Avroluk bir yatırım gerektiği ifade edildi. Önümüzdeki 10 yıl daha temiz ve daha yüksek teknolojili motorların geliştirilmesinin beklendiği, yönetmelik ihtiyaçlarının ortadan kalkabileceğinin düşünüldüğü ve bu minvalde uygulamanın ertelenmesinin uygun olacağı aktarıldı.

Akaryakıt sektörünün en önemli 5 sorun ve 5 çözüm önerisinin derlendiği toplantıda sektör temsilcileri değerlendirmelerini paylaştı. TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi bünyesinde gerçekleştirilen Akaryakıt Sektör Çalıştayı’nın çıktılarının rapor haline getirildiği ifade edilerek güncel durum hakkında meclis üyeleri bilgilendirildi.

Enerji Meclisi’nden Bakan Dönmez’e ziyaret

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 10:10 4 Şubat 2019